Ranking "Perspektyw" 2021. Na podium ponownie te same uczelnie akademickie

"Perspektywy" opublikowały swój najnowszy ranking najlepszych polskich uczelni akademickich. Niespodzianką jest brak niespodzianek na podium. Tak jak przed rokiem, zestawienie zdominował Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na drugim miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Poznański UAM poza podium, a słynna SGH - dopiero na 11. miejscu.

Każdego roku miesięcznik "Perspektywy" przygotowuje ranking najlepszych uczelni akademickich (publicznych i niepublicznych) w Polsce. Kryteriami, jakie kapituła rankingu bierze pod uwagę podczas wyboru, są m.in. prestiż (ocena uczelni przez jej kadrę i uznanie międzynarodowe), losy absolwentów na rynku pracy, innowacyjność (patenty oraz prawa ochronne w kraju i za granicą), wysokie kwalifikacje kadry czy efektywność naukowa (np. nadane stopnie naukowe czy publikacje). O północy we wtorek 22 czerwca magazyn umieścił w internecie najnowsze zestawienie. Podobnie jak przed rokiem, na miejscu pierwszym znalazł się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, drugie zajął Uniwersytet Warszawski, zaś trzecie ponownie przypadło Politechnice Warszawskiej.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Ranking "Perspektyw" 2021. Uniwersytet Jagielloński cieszy się z wygranej

"Nie mam wątpliwości, że tego wielkiego przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować, gdyby nie wysiłki wszystkich członków naszej wspólnoty: nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Wyróżnienie 'Perspektyw' pragnę wobec tego z wdzięcznością zadedykować właśnie im" - przekazał na Facebooku prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prezes Związku Nauczycieli Polskich Sławomir BroniarzBędzie strajk nauczycieli? Broniarz: Rozmowy z resortem idą fatalnie

Uniwersytet Warszawski: 23 programy naszych studiów uznane za najlepsze w Polsce

"23 programy studiów UW zostały uznane za najlepsze w Polsce według tegorocznego Rankingu Kierunków Studiów 'Perspektyw'. W zestawieniu najlepszych uczelni UW zajął drugie miejsce, zaraz po Uniwersytecie Jagiellońskim" - przekazał Uniwersytet Warszawski za pośrednictwem Twittera.

Przypomnijmy, że uczelnia niedawno pochwaliła się swoją obecnością w prestiżowym zestawieniu uczelni - QS World University Rankings. Uniwersytet Warszawski zajął 308. miejsce, najwyższe spośród wszystkich polskich uczelni akademickich.

 

Politechnika Warszawska: W numerologię nie wierzymy, ale magia liczb przemawia 

Na swoją wysoką lokatę w rankingu "Perspektyw" zareagowała także Politechnika Warszawska. "[...] W Rankingu Szkół Wyższych zajęliśmy trzecie miejsce, a pierwsze wśród uczelni technicznych (to już 16. raz!). [...] Dziękujemy wszystkim, którzy pracują na ten sukces, a do kandydatów na studia puszczamy oko - mamy nadzieję, że wyniki pomogą Wam podjąć dobrą decyzję" - napisano w poście na Facebooku uczelni.

Policja (zdjęcie ilustracyjne)Raszyn. Próbował przejechać mundurowych. Policjanci oddali strzały

Ranking magazynu "Perspektywy" 2021. Topowe polskie uczelnie wyższe

Oto jak prezentuje się pierwsza "dwudziestka" najlepszych uczelni akademickich w 2021 roku w Polsce według miesięcznika "Perspektywy":

 1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 2. Uniwersytet Warszawski
 3. Politechnika Warszawska
 4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 5. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 6. Politechnika Wrocławska i Politechnika Gdańska (ex aequo)
 7. -
 8. Politechnika Łódzka i Gdański Uniwersytet Medyczny (ex aequo)
 9. -
 10. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 11. Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (ex aequo)
 12.  -
 13. Uniwersytet Wrocławski, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechnika Śląska i Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (ex aequo)
 14.  -
 15.  -
 16.  -
 17.  Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (ex aequo)
 18.  - 
 19. Politechnika Poznańska i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (ex aequo)

Z pełnym rankingiem "Perspektyw" oraz zasadami przyznawania punktacji uczelniom, można zapoznać się tutaj.

Woda w kranie. Zdjęcie ilustracyjneŻar leje się z nieba, w niektórych miejscowościach w Polsce już brakuje wody

Więcej o: