Pogoda. Kiedy koniec upałów? Niewielkie ochłodzenie jeszcze w tym tygodniu

Od kilku dni fala upałów daje się nam we znaki, ale już wkrótce w Polsce nastąpi niewielkie obniżenie temperatury. Nadal jednak będzie ciepło i burzowo.
Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już w środę ulgę po kilku dniach upałów odczują mieszkańcy zachodniej Polski, gdzie termometry wskażą maksymalnie 17-25 stopni. Upalnie będzie wciąż w centrum i na wschodzie - od 29 do 32 stopni Celsjusza. Synoptycy przewidują przelotny deszcz na obszarze całego kraju, a na wschodzie burze z opadami deszczu do 20 mm i gradem. W trakcie burz wiatr osiągnie w porywach 70 km/h.

Woda w kranie. Zdjęcie ilustracyjneŻar leje się z nieba, w niektórych miejscowościach w Polsce już brakuje wody

Pogoda. W czwartek gorąco już tylko na wschodzie kraju. Upały wrócą pod koniec miesiąca

Przelotne opady wystąpią również w czwartek. We wschodnich i południowych rejonach Polski pojawią się też burze, miejscami z intensywnym deszczem i porywistym wiatrem. Najgoręcej będzie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, gdzie termometry w ciągu dnia wskażą ponad 30 st. Najchłodniej będzie zaś w Lubuskiem - 19-21 st. Na wybrzeżu termometry wskażą 22-24 st., natomiast w centrum 25-29 stopni Celsjusza.

W piątek zagrzmi na południowym wschodzie. W pozostałej części kraju wystąpi umiarkowane lub duże zachmurzenie, miejscami popada przelotny deszcz. Temperatury wyniosą maksymalnie 25-27 st. we wschodnich rejonach Polski i 18-22 st. na pozostałym obszarze.

Ostrzeżenia IMGW. Alerty I i II stopnia przed upałem i burząPogoda. Będą upały i burze z gradem. IMGW wydał alerty II stopnia

Podobnej sytuacji pogodowej należy się spodziewać w weekend: przelotny deszcz, na termometrach od 18 do 25 st. Nocami będzie znacznie chłodniej: od 9 do 17 st. Zapowiadany jest słaby i umiarkowany wiatr. Jak prognozuje portal fanipogody.pl, taka aura będzie towarzyszyła nam do połowy przyszłego tygodnia. Meteorolodzy zapowiadają jednak, że upały powrócą jeszcze pod koniec czerwca.

Więcej o: