Pogoda w Polsce. Oprócz burzy możliwy także szkwał. Uwaga na porywy wiatru!

Synoptycy ostrzegają przed gwałtownym wiatrem w poniedziałek 21 czerwca. Miejscami porywy mogą osiągać nawet 110 km/h. Szczególną ostrożność powinni zachować dzisiaj mieszkańcy zachodniej Polski.
Zobacz wideo Trąba powietrzna w Krzyżanowicach

Jak podali synoptycy tvnmeteo.pl w poniedziałek 21 czerwca od około godziny 14, nad zachodnią Polską rozwija się tak zwana "linia szkwałowa w gorącym powietrzu zwrotnikowym". Front ten rozciąga się nad Pomorzem Zachodnim, Ziemią Lubuską i Dolnym Śląskiem. Według synoptyków porywy wiatru mogą dziś osiągnąć miejscami nawet do 110 km/h.

Susza w Polsce - zdjęcie ilustracyjneAlert IMGW. Susza hydrologiczna. W kilku regionach zaczyna brakować wody

Pogoda w poniedziałek. Na zachodzie Polski możliwy szkwał burzowy lub trąba powietrzna

W poniedziałek 21 czerwca burze mogą wystąpić przede wszystkim na południu i zachodzie kraju. Wirtualna Polska podaje, że ze względu na wysoką temperaturę i silne prądy wznoszące, na zachodzie Polski możliwe są nie tylko gwałtowne burze z ulewnym deszczem, ale także porywisty wiatr, a nawet szkwał burzowy lub trąba powietrzna. Jak pisaliśmy, dzisiejszy wiatr może miejscami osiągać nawet do 110 km/h.

DLOPOPoczątek astronomicznego lata. Upalna, ale najkrótsza noc w roku

Czym jest szkwał? To zjawisko polegające na nagłym wzroście prędkości wiatru o co najmniej 8 m/s od prędkości początkowej, która jest wyższa niż 10 m/s. Zwiastunem szkwału są towarzyszące mu czarne, kłębiaste chmury. Wał burzowy wyznacza linię burzy wraz z wyładowaniami oraz silnym strumieniem prądu wznoszącego. Szkwały związane są z przejściem frontów atmosferycznych, a także pojawianiem się burz. W trakcie szkwału prędkość wiatru może sięgać nawet siły huraganu. 

Szczególnie niebezpiecznym rodzajem szkwału jest tzw. biały szkwały. W jego przypadku silne podmuchy wiatru przychodzą z jasnego, niemal bezchmurnego nieba. Jedyną zapowiedzią są zawieszone w powietrzu krople wody, a także załamujące się fale, widoczne jako biała zawiesina. 

Uwaga na burze! IMGW ostrzega

Na poniedziałek 21 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia dotyczące burzy z gradem. Dotyczą one większości kraju, wyjątkiem są województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie oraz częściowo świętokrzyskie. Ostrzeżenia obowiązują od godzin porannych w poniedziałek przez całą dobę.

Około godziny 14:30 IMGW informowało na swoim Twitterze, że najaktywniejsze burze mają miejsce na południu województwa lubelskiego. Opady osiągają tam 15 mm/10 min, występuje także grad. Najsilniejszy zanotowany poryw wiatru wyniósł natomiast jak dotąd 70 km/h i został odnotowany w Tomaszowie Bolesławieckim.

Więcej o: