Nowa Biała. Premier Słowacji zaoferował "wszelką potrzebną pomoc". Mateusz Morawiecki reaguje

W pożarze w Nowej Białej poszkodowanych zostało ponad 100 osób. Pomoc mieszkańcom płynie ze strony polskiego rządu, wsparcie obiecał także premier Słowacji. Eduard Heger zapewnił, że jego państwo jest gotowe "udzielić wszelkiej potrzebnej pomocy".
Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

W sobotę 19 czerwca około godziny 18 w Nowej Białej (woj. małopolskie) wybuchł pożar. Jak podaje "Wprost", według aktualnych informacji uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało łącznie ponad 100 osób, a także około 50 obiektów gospodarczych. Dziewięć osób trafiło do szpitala, w tym jedna z uszkodzeniem kręgosłupa. Na temat tego tragicznego wydarzenia wypowiedział się słowacki premier Eduard Heger.

Premier Słowacji oferuje pomoc poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej

"Jest mi przykro z powodu szkód wyrządzonych w miejscowości i z powodu utraty domów przez ponad 100 osób. Słowacja jest gotowa udzielić wszelkiej potrzebnej pomocy" - napisał Heger na Twitterze. Słowa prezydenta Słowacji skomentował także premier Polski Mateusz Morawiecki. "Bardzo oceniam chęć pomocy i dziękuję za okazanie solidarności. Zawsze możemy liczyć na naszą przyjaźń ze Słowacją" - odpowiedział we wpisie.

Nowa Biała leży w pobliżu polsko-słowackiej granicy i mieszka w niej mniejszość słowacka. Wcześniej wieś odwiedził już konsul generalny Republiki Słowackiej Tomasz Kaszaj, który także mówił o wsparciu.

Pożar w Nowej BiałejNowa Biała. Nie wszyscy zdążyli uratować zwierzęta. To kolejny pożar wsi

Pomoc dla poszkodowanych w Nowej Białej

O pomocy poszkodowanym w pożarze zapewniła także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a rzecznik WOT pułkownik Marek Pietrzak powiedział, że żołnierze pozostaną na miejscu tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja. W niedzielę 27 czerwca prowadzona będzie natomiast zbiórka pieniędzy na rzecz poszkodowanych osób przed kościołami Archidiecezji Krakowskiej.

"Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem. Pasterskim błogosławieństwem otaczam mieszkańców Nowej Białej oraz wszystkich, którzy przychodzą im z pomocą" - napisał w liście do wiernych metropolita krakowski.

Pożar w Nowej BiałejPożar w Nowej Białej. PZU wypłaci odszkodowania. Jaka pomoc od rządu?

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru w Nowej Białej

Prokuratura w Nowym Targu wszczęła już śledztwo w sprawie pożaru. Rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń powiedział, że na miejscu zdarzenia pracują policjanci, biegli oraz prokurator. Wśród funkcjonariuszy są technicy oraz śledczy, którzy będą prowadzić oględziny pogorzeliska. 

- Obszar do oględzin jest znaczny, to jest kilkadziesiąt posesji. Niewykluczone, że te oględziny potrwają nawet kilka dni - powiedział mł. insp. Gleń. - Czy to z winy ludzkiej, czy awaria techniczna, w takie kwestie na razie nie będziemy wchodzić. Oczywiście to będą ustalać śledczy w toku śledztwa - podkreślił.

To nie pierwszy pożar w miejscowości Nowa Biała. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja tam gęsta drewniana zabudowa charakterystyczna dla regionu Spisza. W sobotniej akcji brało udział pół tysiąca strażaków.

Więcej o: