Pożar w Nowej Białej. Konserwator: Ogromne straty, zniszczone zabytkowe budynki o walorach historycznych

W trakcie sobotniego pożaru w Nowej Białej niemal całkowicie zniszczonych zostało pięć zabytkowych budynków mieszkalnych i 23 gospodarcze o walorach historycznych - wynika z informacji przekazanych przez delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu. Łącznie ogniem zostało objętych ponad 40 budynków. 9 osób zostało rannych.

Pożarem, który wybuchł w sobotę wieczorem w Nowej Białej, objętych zostało 21 budynków mieszkalnych i 23 gospodarcze. Noc poza domem spędziło ponad sto osób. 9 osób zostało rannych. Pożar gasiło pół tysiąca strażaków z całej małopolski.

- Straty są ogromne. Z oględzin, które przeprowadziliśmy wynika, że niemal całkowicie zniszczonych zostało pięć zabytkowych budynków mieszkalnych i 23 gospodarcze o walorach historycznych - mówił w cytowanej przez Rmf24.pl rozmowie z Polską Agencją Prasową Paweł Dziuban, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu.

Pożar w Nowej BiałejNowa Biała. Nie wszyscy zdążyli uratować zwierzęta. To kolejny pożar wsi

- Często te historyczne budynki gospodarcze były przerabiane zgodnie z codziennymi potrzebami na przykład na letnie kuchnie lub garaże. To były budynki wykonane z lokalnego kamienia - wapienia, a dziś mamy nagie ściany, bo wszystkie elementy drewniane zostały spalone - dodał Paweł Dziuban.

Zobacz wideo UE idzie na wojnę z plastikiem. Co się zmieni od lipca?

Nowa Biała. Pożar objął kilkadziesiąt budynków

Do Nowej Białej udał się premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że w ciągu kilku dni mieszkańcy poszkodowani w pożarze otrzymają pomoc od państwa. - Widzieliśmy mnóstwo sprzętu rolniczego, traktory popalone, pojemniki na mleko i wiele innych sprzętów. Trzeba teraz wesprzeć rolników w odzyskaniu, w zakupie tego sprzętu - mówił szef rządu.

MSWiA podało w niedzielę, że najpierw wypłacane będą zasiłki w wysokości do 6 tys. zł.

Pożar w Nowej BiałejNowa Biała. Spłonęło 40 budynków, strażacy w nocy dogasili ogień

W poniedziałek ma spotkać się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, który otrzyma raport o działaniach podjętych przez wszystkie służby. Prokuratura w Nowym Targu wszczęła śledztwo w sprawie pożaru. Po zakończeniu działań gaśniczych przez straż pożarną, pracę rozpoczęli śledczy. Powołano także specjalną gminną komisję, która oszacuje straty.

Rzecznik małopolskiej policji przekazał, że na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru, a przed dokładnym zbadaniem miejsca pożaru policja nie będzie odnosić się do żadnej z hipotez.

- Czy to z winy ludzkiej, czy awaria techniczna, w takie kwestie na razie nie będziemy wchodzić. Oczywiście to będą ustalać śledczy w toku śledztwa - podkreślił młodszy inspektor Sebastian Gleń.

Więcej o: