IMGW ostrzega przed wyjątkowo gorącą, tropikalną nocą. W lasach "ekstremalne zagrożenie pożarowe"

W nocy z soboty na niedzielę termometry pokażą lokalnie nawet 24 stopnie - to kolejna z powodowanych przez zwrotnikowe powietrze znad Afryki tropikalnych nocy. Upały występują w całym kraje - w związku z nimi rośnie także zagrożenie pożarowe. W niektórych regionach zapalność ściółki jest wręcz ekstremalna - apelują służby.

- Tej nocy możemy się spodziewać wyjątkowo wysokiej, wręcz tropikalnej temperatury - przekazał w rozmowie z RMF FM Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dodał, w niektórych regionach (głownie na zachodzie kraju) nawet w środku nocy termometry będą pokazywały powyżej 20 stopni Celsjusza. 

IMGW ostrzega: czeka nas tropikalna noc

Z prognozy windy.com wynika, że o godzinie 1 w nocy termometry w Warszawie pokażą 21 stopni, w Poznaniu i Wrocławiu i Gdańsku - aż 24 stopnie, a w Lublinie - 18 stopni.

Warto zadbać o komfort nocnego wypoczynku i, jeżeli jest to możliwe, spać w pomieszczeniach o ekspozycji północnej, bo mniej się nagrzewają

- przekazał Walijewski, cytowany przez rozgłośnię.

Jak opisywaliśmy, powodem nagłego ocieplenia i wynikających z niego tropikalnych nocy jest ciepłe zwrotnikowe powietrze, które nadciągnęło nad Polską aż znad północnej Afryki. Lekarze przypominają, aby w czasie upałów przyjmować dużo płynów, co pomoże uniknąć omdleń i zasłabnięć. Należy mieć jednak na uwadze, że nadmierne nawadnianie może prowadzić do przeciążenia serca. Ponadto dobrze jest nocą wietrzyć pokoje i wymuszać ruch powietrza, na przykład korzystając z wiatraka. Można też schładzać się zimnymi okładami.

Czytaj więcej o tropikalnych nocach: Pogoda. Czeka nas nie jedna, a pięć tropikalnych nocy. Lekarze biją na alarm 

Zagrożenie pożarowe w lasach. Zapalność ściółki "ekstremalna"

Wraz z upałami rośnie także zagrożenie pożarowe - duże notuje się w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, na północy lubuskiego i dolnośląskiego oraz w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Alertem objętych jest też kilka stref w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

W tych miejscach zapalność ściółki jest ekstremalna albo bardzo duża - podają służby. Jej wilgotność wynosi zatem od 10 do 15 procent.

Na pozostałym obszarze kraju - poza województwami podkarpackim i małopolskim - obowiązuje zagrożenie średnie.

Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych. W Polsce występuje tak zwana pogoda pożarowa, która oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się.

Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego, bądź - co gorsze - ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia

- podkreśliło Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu.

Od początku kwietnia wybuchło w Polsce około 1 300 pożarów lasu.

Zagrożenie pożarowe w konkretnych regionach Polski można sprawdzić TUTAJ.

Więcej o: