IMGW: Piątek najgorętszym dniem w roku. Najwyższą temperaturę odnotowano w Dziwnowie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał w piątek wieczorem Polskiej Agencji Prasowej, że piątek 18 czerwca był jak dotąd najgorętszym dniem w roku. Najwyższą temperaturę zanotowano w Dziwnowie w woj. zachodniopomorskim - 34,2 st. Celsjusza.

Z informacji cytowanych przez Interia.pl i przekazanych przez IMGW Polskiej Agencji Prasowej wynika, że w piątek 18 czerwca w Polsce był jak dotąd najgoręcej, biorąc pod uwagę ten rok.

Słupki rtęci wskazywały w Dziwnowie 34,2 st. Celsjusza, w Świnoujściu 33,8, a w Słubicach 33,5. Oznacza to, że został już pobity ubiegłoroczny czerwcowy rekord, który wynosił 33,8 st. C. 

Najwyższą do tej pory w Polsce temperaturę odnotowano w 1921 r. w Prószkowie k. Opola. Było to 40,2 st. Celsjusza.

Sobota także zapowiada się upalnie. W przeważającej części kraju temperatura będzie przekraczała 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie na zachodzie kraju, gdzie słupki wskazywać będą nawet ok. 35 stopni. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW związane z upałami.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech? (wypowiedź z maja 2021 r.)

Pogoda. W przyszłym tygodniu ochłodzenie

Synoptycy odradzają opalanie się w godzinach od 11 do 15, kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze.

- Ryzyko oparzenia jest o tej porze najwyższe, pomimo stosowania filtrów UV. Nie wychodźmy z domu jeśli nie musimy, a jeśli musimy, to nie zapominajmy o nakryciu głowy i butelce wody - przypominał w tym tygodniu rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Zgodnie z prognozami ochłodzenie ma nadejść we wtorek. Także tego dnia pojawią się burze z silnymi opadami deszczu i gwałtownymi porywami wiatru. Wcześniej, w sobotę, burz mogą spodziewać się mieszkańcy zachodniej części kraju.

Więcej o: