Kard. Gulbinowicz wciąż kawalerem Orderu Uśmiechu. Uchwała nie została jeszcze podjęta

Zmarły w listopadzie ub.r. kard. Henryk Gulbinowicz miał utracić tytuł kawalera Orderu Uśmiechu. Zarząd kapituły niedługo przed śmiercią duchownego wszczął procedurę w tej sprawie. Duchowny nadal jednak figuruje na liście odznaczonych.

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada ub.r. Kilka dni przed śmiercią duchownego Watykan podjął decyzję o nałożeniu kary na kardynała. Otrzymał on zakaz uczestnictwa w celebracjach, spotkaniach publicznych i zakazano mu używać insygniów biskupich. Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Nuncjatura Apostolska nakazała mu też wpłacić "odpowiednią sumę pieniędzy" na rzecz Fundacji św. Józefa, powołaną przez KEP na rzecz ofiar księży pedofilów.

Decyzja miała związek z "oskarżeniami wysuwanymi pod adresem kardynała", choć Nuncjatura Apostolska nie poinformowała w komunikacie, o jakie oskarżenia chodzi. Watykańska gazeta "L’Osservatore Romano" podała, że chodziło m.in. o molestowanie mężczyzn i współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa za PRL-u.

W 2019 r. ukazał się film "Tylko nie mów nikomu", w którym pokazano, że kardynał wiedział o pedofilskich czynach innego duchownego - ks. Pawła Kani. Gdy w 2005 roku ks. Kania został zatrzymany przez policję (proponował chłopcom pieniądze za usługi seksualne), to poręczył za niego właśnie kard. Gulbinowicz. Kard. Gulbinowicz sam był oskarżany o molestowanie przez Przemysława Kowalczyka, który twierdzi, że padł ofiarą duchownego jako nastolatek.

Zobacz wideo Wicemarszałkini Senatu: Zadośćuczynienie dla ofiar pedofilii jest priorytetem (wypowiedź z lutego 2021 r.)

Kard. Henryk Gulbinowicz wciąż Kawalerem Orderu Uśmiechu

W 2001 r. Henryk Gulbinowicz został Kawalerem Orderu Uśmiechu na wniosek dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy. We wniosku argumentowano wówczas m.in., że kardynał "otacza dzieci wielką opieką" i "jest wielkim przyjacielem dzieci chorych na nowotwory".

Dzień po tym, jak ukazał się komunikat Nuncjatury Apostolskiej ws. kardynała, Zarząd Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu wydał oświadczenie. Poinformowano o wszczęciu procedury "zmierzającej do podjęcia przez Zgromadzenie Ogólne MKOU uchwały o pozbawieniu ks. Henryka Gulbinowicza nadanego mu w 2001 roku Orderu Uśmiechu".

Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej sekretarz Kapituły Barbara Kolago, decyzja nie została jeszcze podjęta ze względu na to, że od początku pandemii nie odbyło się żadne posiedzenie. Ma się ono odbyć najwcześniej jesienią lub wiosną przyszłego roku. Do tego momentu kard. Henryk Gulbinowicz wciąż będzie figurował na liście kawalerów Orderu.

Więcej o: