Wrocław. Zniszczono kilkadziesiąt nagrobków na żydowskim cmentarzu. Policja zatrzymała 12-latków

Policja zatrzymała pięciu 12-latków w związku ze zniszczeniem kilkudziesięciu nagrobków na żydowskim cmentarzu we Wrocławiu. Młodzi mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska staną teraz przed sądem rodzinnym, który podejmie decyzje w sprawie ich dalszego losu. Funkcjonariusze sprawdzają, czy za aktem wandalizmu mogły stać również inne osoby.

Do zdarzenia doszło w środę 16 czerwca. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu otrzymali zgłoszenie o dewastacji kilkudziesięciu nagrobków na jednym z cmentarzy. Mundurowi natychmiast udali się na miejsce i po chwili udało im się zatrzymać pięciu 12-latków, którzy w ich przekonaniu, mogli mieć związek ze sprawą.

Zobacz wideo CPŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą handlującą bronią

Wrocław. Pięciu 12-latków stanie przed sądem rodzinnym. Zniszczyli kilkadziesiąt nagrobków

"Zostali oni następnie dowiezieni do komisariatu i rozpytani w obecności opiekunów prawnych. Jednocześnie na terenie nekropolii przy ulicy Lotniczej, przez kilka godzin działali policyjni technicy kryminalistyki wraz z funkcjonariuszami wykonującymi czynności dochodzeniowo-śledcze" - przekazał aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak z KMP we Wrocławiu.

NiewybuchyPieląc ogródek, odkryła cały arsenał. Dwa pociski i 189 granatów

Funkcjonariusze policji zabezpieczyli materiały dowodowe, sprawdzają także, czy w dewastację kilkudziesięciu nagrobków mogły być zamieszane inne osoby. Pięciu 12-latków podejrzewanych o popełnienie przestępstwa stanie teraz przed sądem rodzinnym, który zadecyduje o ich dalszym losie.

Dewastacji uległy nagrobki znajdujące się na Nowym Cmentarzu Żydowskim. To jedna z największych żydowskich nekropolii w Polsce. Zajmuje powierzchnię 11 ha i działa od 1902 r. W 1983 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Upały w Polsce - zdjęcie ilustracyjneFala upałów w Polsce. RCB przypomina jak przetrwać gorące dni

Więcej o: