W mediach społecznościowych zaroiło się od tęczowych profilówek, a Ty nie masz pomysłu co zrobić? Chcesz iść na Marsz albo Paradę Równości, ale nie wiesz kiedy i gdzie? Nie jesteś osobą LGBT+, ale też chcesz poświętować, tylko nie wiesz jak? Ekipa Miłość Nie Wyklucza podpowiada.
Włącz (się w) tęczę Miłość Nie Wyklucza
Droga osobo LGBT+, to twój miesiąc! Nieważne, czy świętujesz Miesiąc Dumy po raz pierwszy (witamy w społeczności!), czy po raz pięćdziesiąty - z naszymi podpowiedziami z łatwością i pełnią dumy włączysz (się w) tęczę
- Obejrzyj filmy polecane przez MNW, odpal sobie fajną muzykę z naszej playlisty i tańcz, jakby jutra miało nie być, lub włącz kompilację ulubionych filmików LGBT+ Ekipy Miłości na YouTube.
- Zafollowuj organizacje pracujące dla naszej społeczności i udostępniaj ich wrzutki w mediach społecznościowych - tutaj znajdziesz mapkę organizacji LGBT+ w całej Polsce.
- Dowiedz się więcej o naszej społeczności - całe życie uczymy się czegoś nowego, też na nasz temat! Pomoże Ci w tym pakiet edu "Orientuj się!" oraz przewodnik po równości małżeńskiej.
- Nie wahaj się prosić o pomoc, jeśli czujesz, że jej potrzebujesz - trzymanie się razem i dbanie o siebie nawzajem to siła naszej społeczności
- Bądź sobą i pokaż to światu - załóż najfajniejsze tęczowe skarpetki albo koszulkę w klimacie Miłości. Pomoże Ci w tym nasz sklepik!
- Jeśli możesz, pójdź na Marsz Równości (tu znajdziesz listę marszy organizowanych w tym roku), a jeśli masz czas i energię, odezwij się do lokalnej organizacji LGBT+ i spytaj, czy możesz jakoś pomóc.
Włącz (się w) tęczę Miłość Nie Wyklucza
Sojuszniku, sojuszniczko - widzimy cię! Dobrze, że jesteś. W ramach Miesiąca Dumy podpowiadamy, jak najlepiej możesz włączyć się w tęczę:
- Nie przestawaj się uczyć, edukuj siebie i innych - wiedza daje moc zmieniania świata na lepsze!
- Rozmawiaj z ludźmi i gromadź innych sojuszników - różnica między obojętnością a wsparciem dla ludzi LGBT+ to czasem kwestia 5-minutowej pogawędki.
- Wyrażaj sprzeciw, gdy widzisz przejawy dyskryminacji, zabieraj głos, kiedy nie ma nas w pobliżu - zwłaszcza jeśli możesz dotrzeć do ludzi, którzy nie chcą słuchać osób LGBT+.
- Zrób miejsce dla innych: oddawaj przestrzeń, gdy w naszych sprawach kogoś z nas nie słychać i otwórz się na nasze głosy - staraj się nie dominować dyskusji i ich tematów, bo często nawet nieświadomie zagłuszasz osoby, których bezpośrednio dotyka trans- i homofobia.
- Pomagaj i namawiaj innych do pomagania: słuchanie i rozumienie to już sporo, ale lepsza Polska nie zrobi się sama - zaangażuj się! Naciskaj na polityków, domagaj się pełni praw, możesz też po prostu wydrukować kilka plakatów i namawiać sklepy, knajpy i kawiarnie do ich powieszenia.
- Nie obrażaj się, jeśli ktoś zwróci Ci uwagę i wytknie jakiś błąd – poziom dyskryminacji jest tak głęboki, że i nam oduczenie się wielu schematów i błędnych sformułowań potrafi zająć lata. Traktuj to jako okazję do nauczenia się czegoś nowego. Nie spodziewaj się fanfar za swoje sojusznictwo - bycie przyzwoitym człowiekiem, choć nie jest, powinno być standardem.
Więcej sposobów na świętowanie Miesiąca Dumy LGBT+ znajdziesz tutaj >>>
Zobacz wideo
Czy "uchwały anty-LGBT" powinny skutkować odebraniem środków unijnych?