Lublin. CBŚP rozbiło gang handlarzy bronią. Duża akcja służb, przejęto 3 tys. amunicji

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano siedem osób i przeprowadzono 30 przeszukań. Funkcjonariusze przejęli blisko 300 sztuk broni i 3 tys. amunicji.

Akcja została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu i wzięło w niej udział ponad 100 policjantów. Lubelscy funkcjonariusze z CBŚP pod nadzorem prokuratury Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym handlem bronią i amunicją. 

Zobacz wideo Lublin. CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano siedem osób i blisko 300 sztuk broni

Akcja CBŚP została przeprowadzona w ośmiu województwach

Policjanci przeprowadzili akcję, w której wzięli udział funkcjonariusze CBŚP z wielu zarządów terenowych biura, w tym z Wydziału d.z. Aktów Terroru CBŚP oraz biegli z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. "W związku z tym, że osoby mogły posiadać przy sobie broń palną, dynamiczne zatrzymania niektórych podejrzanych zostały przeprowadzone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie" - poinformowali policjanci z CBŚP.

Akcję prowadzono w na terenie ośmiu województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Policjanci w taki sposób zorganizowali zatrzymania, aby uniemożliwić podejrzanym komunikację.  

LisMakabryczne odkrycie pod Lublinem. Znaleziono kilkaset lisów obdartych ze skóry

CBŚP przeszukało 30 miejsc i zabezpieczyło 286 sztuk broni i 3 tys. naboi 

Funkcjonariusze w ramach akcji przeszukali 30 obiektów oraz zatrzymali siedem osób.

"W wyniku przeprowadzonych przeszukań policjanci odkryli i zabezpieczyli 183 szt. broni palnej krótkiej, 103 szt. broni palnej długiej, 73 szt. istotnych elementów broni palnej (np. lufy, zamki, baskile), a także ok. 3 tys. sztuk amunicji różnego rodzaju, dwa granaty bojowe, pocisk artyleryjski i 200 zapalników do materiałów wybuchowych" - przekazali policjanci z CBŚP.

Dodatkowo zabezpieczono cztery sztuki broni białej, w tym dwie z nich były ukryte w lesie. Część broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania.

Lidia Staroń podczas posiedzenia SenatuStaroń ma dużą szansę na wygraną w Senacie. Ale krąży też sensacyjny scenariusz

CBŚP: Cztery osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Osoby zatrzymane przez policjantów zostały doprowadzone do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty, które dotyczyły m.in. handlu bronią palną, przerabiania broni lub posiadania broni palnej czy amunicji bez wymaganego zezwolenia. "Ponadto cztery osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej" - dodają policjanci. 

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu dla pięciu zatrzymanych osób, z czego dwie z nich aresztowano warunkowo z możliwością zamiany na poręczenie majątkowe.

Teraz śledczy poddadzą wszystkie zabezpieczone przedmioty szczegółowej analizie. Policjanci będą ustalać m.in. to czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw oraz jak podejrzani weszli w jej posiadanie. 

"Sprawa jest rozwojowa i policjanci CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań" - czytamy w komunikacie CBŚP. 

Więcej o: