Nimfy kleszczy - czym są? Atakują w trawach, mają wielkość ziarnka maku. Też są niebezpieczne

Nimfy kleszczy to osobniki trudne do wykrycia na ciele głównie ze względu na swoją wielkość - wyglądają jak kropka zrobiona czarnym długopisem, brud, ziarnko maku albo pieprzyk. Są one równie niebezpieczne, co dorosłe osobniki i przenoszą wiele drobnoustrojów. W jaki sposób atakują? Jak się przed nimi uchronić? Odpowiadamy.

Nimfy kleszczy najczęściej można spotkać wiosną, ponieważ w tym czasie nie zdążyły one jeszcze przeobrazić się w dojrzałego kleszcza. Osobniki pod tą postacią są bardzo trudne do wykrycia z powodu swojego niewielkiego rozmiaru, ale mimo to stwarzają duże niebezpieczeństwo dla zdrowia - przenoszą groźne patogeny wywołujące np. boreliozę. Wychodząc na łąkę lub do lasu, należy więc zachować szczególne środki ostrożności, a po powrocie obejrzeć dokładnie ciało. 

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Nimfy kleszczy. Jak wyglądają? Jak atakują? 

Nimfa kleszcza, czyli forma przejściowa kleszcza, jest niewiele większa od larwy (ok. 1,5 milimetra) i ma brązowo-czarny kolor. Na skórze wygląda, jak namalowana długopisem kropka, pieprzyk lub brud, dlatego bardzo łatwo zignorować jej obecność na ciele. 

Żeby zmienić się w osobnika dorosłego, nimfa musi nasycić się krwią, na co potrzebuje ok. tygodnia.

Te drobne insekty najczęściej można złapać podczas spaceru na łące lub w lesie. Czyhają one na żywiciela na źdźbłach trawy, choć są w stanie również przemieszczać się nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Kiedy już znajdą się na ciele człowieka, rozcinają przednimi nóżkami skórę, a następnie wbijają się w ciało, podobnie jak kleszcz. Wówczas na ciele można zauważyć niewielki stan zapalny i zaczerwienienie - informuje Medonet

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Kleszcze: jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza

Nimfa, po najedzeniu się, jest w stanie zwiększyć swój rozmiar z 1,5 milimetra do nawet 3 mm. Kiedy jest przytwierdzona do ciała, wygląda jak strupek o ciemnym kolorze w kształcie przypominającym "łezkę". 

W Gazeta.pl opisaliśmy historię mamy Emmalee, dziewczynki, która została zaatakowana przez pasożyty. Na jej ciele znalazło się ponad 150 malutkich osobników. Kobieta początkowo była pewna, że dziewczynka jest po prostu brudna lub ma na sobie jakieś nasionka. Jak się okazało, trafiła jednak na gniazdo pasożytów. Samo wyciągnięcie wszystkich nimf zajęło 1,5 godziny. Choć dziewczynka dostała lek przeciwhistaminowy, kolejnego dnia obudziła się z gorączką oraz spuchniętymi węzłami chłonnymi. Jej mama udostępniła całą historię w mediach społecznościowych, by zwiększyć świadomość wśród dorosłych. Znajdziecie ją w materiale:

Nimfy kleszczy są nie mniej niebezpieczne niż dorosłe osobniki, a łatwo je przeoczyć Wyciągnęła 150 kleszczy z ciała córki. Wyglądały jak wysypka, jak brud pod paznokciem

Jak chronić się przed nimfami kleszczy? 

Ochrona przed nimfami kleszczy wygląda bardzo podobnie, jak przed dorosłymi osobnikami. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie ubranie podczas spaceru - długie spodnie, koszula z długim rękawem, nakrycie głowy, pełne buty itp. Warto skorzystać również ze specjalnych środków odstraszających kleszcze, a po spacerze dokładnie obejrzeć całe ciało. Najczęściej pasożyty pojawiają się w miejscach takich jak zgięcia łokci, pachwiny lub okolice kolan.

Proces usunięcia nimfy wygląda tak samo jak kleszcza. Należy chwycić ją pęsetą tuż przy skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem - nie kręćmy przy tym insektem! Po wyciągnięciu należy dokładnie obejrzeć miejsce ukąszenia oraz zdezynfekować je. Cały poradnik dotyczący usuwania kleszczy przedstawiliśmy w materiale: 

Kleszcz usuwany ze skóry głowy za pomocą specjalnej Jak się pozbyć kleszcza? Poradnik w kilku krokach

Nimfy kleszczy przenoszą te same choroby, co dorosłe osobniki. W ich krwi znajdują się drobnoustroje wywołujące w ciele człowieka boreliozę, zapalenie opon mózgowych lub inne choroby. Ryzyko zakażenia po ukąszeniu wzrasta z czasem, dlatego ważne, aby jak najszybciej usunąć pasożyta z naszego ciała. 

Więcej o: