Temperatura wody. Ile stopni ma Bałtyk? Czy można się już kąpać w jeziorach?

Temperatura wody w wielu polskich zbiornikach znów się obniżyła, choć w niektórych miejscach osiąga wartości optymalne do kąpieli. W którym jeziorze jest najcieplej? Gdzie warto wybrać się na wczasy, jeśli zależy nam na pływaniu w komfortowej temperaturze?
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Kilka dni temu pisaliśmy o wzroście temperatury wody w polskich akwenach. Niestety najnowsze pomiary wskazują na ochłodzenie. Temperatura Bałtyku w województwie pomorskim prawie na każdej stacji wynosi poniżej 18 stopni - a tyle jest uznawane za minimalną temperaturę wody zdatnej do kąpieli. Okazuje się jednak, że w kilku polskich jeziorach temperatura wody osiąga jeszcze niższe wartości niż w najchłodniejszych rejonach Morza Bałtyckiego. 

Temperatura Bałtyku najwyższa w Międzyzdrojach

Zgodnie z tabelą pomiarów temperatury wody na wybranych stacjach wodowskazowych, opracowaną przez Izabelę Adrian dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 15 czerwca, temperatura Bałtyku w Ustce, Władysławowie i na Helu wynosi od 17,5 do 17,8 stopni Celsjusza. Nieco wyższa jest w Kołobrzegu, gdzie wynosi już 18,3 stopnia. W Pucku jest to 18,9 stopni, w Świnoujściu - 19,5, natomiast w Międzyzdrojach - 21.

IMGW nie dysponuje danymi dotyczącymi wody w Gdyni, portal temperaturamorza.pl podaje jednak, że o godzinie 13 we wtorek (15 czerwca) woda osiągnęła 15,3 stopnia Celsjusza.

Według danych IMGW najniższą temperaturę w polskich jeziorach odnotowano w jeziorze Gardno w miejscowości Gardna Wielka w województwie pomorskim - zaledwie 16,8 stopnia. Wartości poniżej 18 stopni odnotowano także w Jeziorze Dejguny w miejscowości Kronowo w woj. warmińsko-mazurskim (17,2 stopnia). Zdecydowanie najcieplejsza woda jest w Jezioraku w Iławie - aż 24,7 stopnia - oraz w jeziorze Rospuda Filipowska w Wólce (woj. podlaskie) - tam 24,6 stopnia.

Ile wynosi optymalna temperatura wody do kąpieli?

Jak pisaliśmy, optymalna temperatura wody do kąpieli wynosi około 20-22 stopni, nie powinna być jednak niższa niż 18 stopni. 14 stopni to z kolei wartość graniczna. Warto także wspomnieć, że woda w naturalnych zbiornikach wodnych w Polsce na ogół nie przekracza 25 stopni.

Więcej o: