Małopolska. Jako jedyny startował w wyborach na sołtysa wsi Niedźwiedź, a i tak przegrał

We wsi Niedźwiedź (woj. małopolskie, powiat limanowski) przeprowadzono w niedzielę 13 czerwca wybory na sołtysa. Jedynym kandydatem był 48-letni Marian Górniak, jednak to nie zagwarantowało mu zwycięstwa. Ze względu na niską frekwencję i brak wymaganego poparcia kandydat nie zasiądzie w fotelu sołtysa. Na ponad tysiąc mieszkańców, do urn poszło zaledwie 28 osób.

Zaskakujące wyniki wyborów ogłoszono w małopolskiej wsi Niedźwiedź. Jedyny kandydat, który walczył o stanowisko sołtysa, nie uzyskał wymaganej liczby głosów, więc sołtysem nie zostanie.

Zobacz wideo Wracają plotki o wcześniejszych wyborach. Komentuje je Adam Bielan

Niedźwiedź. Marian Górniak, jedyny kandydat, był pewny wygranej. A sołtysem nie został

W niedzielę 13 czerwca we wsi Niedźwiedź (woj. małopolskie, powiat limanowski) odbyły się uzupełniające wybory na sołtysa. Jako jedyny starał się o to stanowisko 48-letni Marian Górniak, mieszkaniec Niedźwiedzia - podaje wprost.pl. Mężczyzna był przekonany, że wygraną ma w kieszeni, jednak stało się inaczej.

Wyniki głosowania zaskoczyły wszystkich, bo i mieszkańcy byli pewni, że Górniak - jako jedyny kandydat - wygra.

Jan Maria JackowskiKolejni politycy PiS komentują porażkę w Rzeszowie. "Czerwona lampka"

Mogło głosować tysiąc osób. Na wybory przyszło 28

Choć do głosowania było uprawnionych ponad tysiąc osób, to w niedzielę zagłosowało zaledwie 28 osób. Jeden głos był nieważny, a Marian Górniak uzyskał zaledwie 13 głosów. 14 osób głosowało "przeciw". W związku z takim wynikiem wyborów Gminna Komisja Wyborcza w Niedźwiedziu ogłosiła, że jedyny kandydat na sołtysa nie wygrał wyborów.

"Gminna Komisja Wyborcza w Niedźwiedzi na podstawie protokołu OKW Niedźwiedź stwierdza, iż kandydat nie uzyskał wymaganej liczby głosów, tj. 50 proc. + 1 głosów 'za'. W związku z powyższym nie wybrano sołtysa wsi Niedźwiedź" - poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Zgodnie ze statutem Sołectwa Niedźwiedź teraz wybór sołtysa pozostaje w rękach zebrania wiejskiego.

Kandydat na Urząd Prezydenta miasta Rzeszowa Konrad Fijołek wygrywa wybory w I turze.Klęska w Rzeszowie oznacza okres burzy i naporu w PiS-ie [ANALIZA]

O zwołaniu zebrania wiejskiego dla wyboru sołtysa wójt informuje mieszkańców sołectwa co najmniej siedem dni przed zebraniem. Aby wybrać nowego sołtysa, obecni muszą być uprawnieni mieszkańcy sołectwa. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie zbierze się niezbędne quorum, wybory w nowym terminie najczęściej przeprowadzone są bez względu na liczbę obecnych na zebraniu.

Marian Górniak jest lokalnym społecznikiem. W ostatnim czasie interweniował ws. psującego się ogrodzenia przy szkole podstawowej, podczas sesji Rady Gminy wielokrotnie apelował, by zadbano o ekologię i wizerunek gminy, był też organizatorem akcji sprzątania, podczas których zlikwidowano kilka dzikich wysypisk śmierci. 

 
Więcej o: