Wybuch gazu na Podhalu. Zakopianka zablokowana, tysiące ludzi odciętych od gazu

Na budowie nowej zakopianki doszło do uszkodzenia rury głównego gazociągu, który doprowadza gaz w góry. Nie doszlo do zapalenia. Ranna zostałą jedna osoba. Zakopianka jest zablokowana.

Jak podaje "Gazeta Krakowska", gazociąg został przerwany między miejscowościami Skawa i Rdzawka. -  Na miejsce wysłanych zostało 15 zastępów straży pożarnej, także grupa chemiczna z Nowego Targu, jak również specjalna jednostka z Krakowa. Nie doszło do zapalenia się gazu, nie ma tam pożaru - mówi dziennikowi Piotr Krygowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

Małopolska. Wybuch na budowie zakopianki. Ulatnia się gaz

Media podają, że w momencie przerwania rury wysokiego ciśnienia doszło do wybuchu i lekko ranny został operator koparki. - Główny zawór w Mszanie dla tego gazociągu już został zakręcony. Gazownicy mówią jednak, że gaz z instalacji będzie się ulatniał jeszcze przez ok. dwie godziny - informuje rzecznik komendy PSP w Nowym Targu. 

Zobacz wideo Korytarz ratunkowy jest przeznaczony dla karetek. Nie blokuj go, bo sam możesz kiedyś potrzebować pomocy

Strażacy objęli strefą bezpieczeństwa teren w okolicy 100 metrów od wycieku. Wokół ustawiono kurtynę wodną, dzięki której gaz ma się trudniej rozprzestrzeniać. 

Zablokowana jest zakopianka między Rdzawką a Klikuszową.

"Gazeta Krakowska" wyjaśnia, że uszkodzona rura to element gazociągu wysokiego ciśnienia, który dostarcza gaz m.in. do Zakopanego. Onet podaje, że z powodu awarii wieczorem i w nocy odcięte od gaz ubędą domy na całym Podhalu. Chodzi o kilka tysięcy nieruchomości. 

Więcej o: