Przemysław Czarnek i jego reformy. Będzie strajk nauczycieli? Jest komentarz Sławomira Broniarza

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek chce zwiększyć nadzór resortu nad szkołami. Oznacza to między innymi duży udział kuratorium w wyborze dyrektorów szkół. Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego na pytanie, czy w planach jest strajk nauczycieli, odpowiada krótko: Dyskutujemy o tym.

- Były już takie czasy. Miałem nadzieję, że one już nigdy nie powrócą - komentuje zmiany w oświacie Sławomir Broniarz, szef ZNP w rozmowie z wp.pl.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Szef ZNP o potencjalnym strajku nauczycieli: Dyskutujemy o tym

- To jest najlepsza droga do tego, żeby pozbyć się wszystkich dyrektorów, którzy mają odwagę, żeby walczyć o szkoły autonomiczne, wszystkich dyrektorów, którzy mówią, że szkoła jest tym miejscem, gdzie uczymy, ale i wychowujemy młodzież, wszystkich dyrektorów, którzy mają odwagę mieć odmienne poglądy polityczne, ale także to jest zamach na edukację niepubliczną - mówił w programie "Newsroom" wp.pl. Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Zdaniem Broniarza, to również próba odebrania autonomii szkołom niepublicznym - wszelkie działania w sferze programowej i aktywności pozalekcyjne będą musiały być uzgadniane z kuratorium dwa miesiące przed realizacją. "To ewidentnie reakcja na budzące oburzenie wśród konserwatywnych rodziców zajęcia poświęcone na przykład problematyce tolerancji" - pisze bezprawnik.pl.

Przemysław CzarnekSędzia Żurek rozmawiał z dziećmi o konstytucji. Jest donos

- Jest to próba zastraszenia całego środowiska - ocenił przewodniczący ZNP.  Sławomir Broniarz podkreślił, że możliwe są strajki nauczycieli. - Dyskutujemy na ten temat. Mam nadzieję, że pojawią się w ciągu najbliższych dni opinie, które będziemy zbierali w środowisku nauczycieli - mówił.

Reforma edukacji - projekt wiceministra Piontkowskiego. "To kaganiec dla szkoły"

Pojawiły się już zapowiedzi projektu nowelizacji ustawy o prawie oświatowym, który opracował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Wśród zmian jest między innymi zwiększenie nadzoru ministerstwa edukacji nad szkołami. To od kuratora ma zależeć wybór dyrektora szkoły. Będzie mógł go również zawiesić i odwołać. Ponadto kurator zdecyduje, które organizacje i stowarzyszenia będą mogły poprowadzić lekcje w szkołach.

Joe BidenBiden w Europie. Na liście spotkań przywódcy państw bałtyckich, Dudy nie ma

- To kaganiec dla szkoły. Władza absolutna kuratorów, a właściwie ministra Czarnka - mówiła cytowana przez "Gazetę Wyborczą" była minister edukacji i posłanka KO Krystyna Szumilas, która przypomniała też, że kuratorzy już od kilku lat są z nadania politycznego. - Walcząc o wolność w Polsce, walczyliśmy właśnie o autonomię i niezależność szkoły - mówiła. - Nie będzie szans na edukację o zdrowiu, seksualności, klimacie, równości, czyli o tym, czego najbardziej brakuje dziś młodym - mówiła z kolei "Wyborczej" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.

Więcej o: