Policja dostanie nowe mundury wyjściowe. Granat zamiast błękitu i szarości. Koszt? Ponad 27 mln zł

Funkcjonariusze policji otrzymają nowe mundury wyjściowe. Granatowy kolor, nawiązujący do okresu międzywojennego, zastąpi dotychczasowe błękitno-szare mundury, które obowiązują od 1991 r. Zmiana umundurowania "jest związana z oczekiwaniami policjantów i wymaganiami służby", ma pochłonąć ponad 27 mln zł.

Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie nowych policyjnych mundurów trafił na początku marca do międzyresortowych uzgodnień. Opinię wydało już Rządowe Centrum Legislacji i Ministerstwo Finansów. - Projekt jest na etapie legislacyjnym. Kiedy wejdzie w życie, zostaną podjęte decyzje dotyczące zakupu - powiedział insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, w rozmowie z "Rzeczpospolitą", która jako pierwsza poinformowała o nowych mundurach policji. 

Zobacz wideo Podwójna ciągła, wyprzedzanie i... dachowanie bmw. Policja publikuje nagranie

Policja z nowymi mundurami wyjściowymi. Wzór nawiązuje do okresu międzywojennego

Obecny mundur wyjściowy policjanta jest w kolorze błękitno-szarym i obowiązuje od 1991 r. Nowe mundury zmienią kolorystkę na granatową. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że "modernizacja ubioru wyjściowego wynika z potrzeby dostosowania tego ubioru do wymogów służby oraz oczekiwań policjantów". 

Wypadek samochodowy na DK 48 (zdjęcie ilustracyjne)Mazowieckie. Czołowe zderzenie dwóch aut na DK 48. Na miejscu są karetki i LPR

"Ubiór wyjściowy według nowego wzoru nawiązuje do mundurów Policji z okresu międzywojennego, a jednocześnie jest wykonany z nowoczesnych, wytrzymałych i przewiewnych surowców włókienniczych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo noszącego go policjanta" - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. 

- Nowe mundury i płaszcze są dużo bardziej eleganckie niż stare, z nowoczesnej, lżejszej, oddychającej tkaniny - dodał insp. Ciarka. 

Nowy ubiór wyjściowy będzie noszony przez policjantów podczas uroczystych wystąpień. Ze względu na posiadane przez policjantów umundurowanie wyjściowe w starym wzorze oraz zapasy magazynowe tego ubioru, policja planuje 10-letni okres przejściowy, w którym obowiązywać będą oba wzory umundurowania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szacuje, że zmiana umundurowania policjantów będzie kosztować ponad 27 mln zł.  

Kapitan Krystyna Chojnowska-LiskiewiczKrystyna Chojnowska-Liskiewicz nie żyje. Kim była?

Więcej o: