Temperatura wody w jeziorach rośnie. W wielu miejscach to już ponad 22 stopnie

Temperatura wody w jeziorach uzyskuje coraz wyższe wartości - w wielu miejscach przekroczyła już 20 stopni, co zdecydowanie zachęca do kąpieli i może stanowić świetną alternatywę do wypoczynku nad Bałtykiem. Gdzie jest najcieplej?
Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy opublikował wyniki pomiarów temperatury wody na wybranych stacjach wodowskazowych. W sobotę 12 czerwca na godzinę 8 rano temperatura wody w wielu miejscach oscylowała wokół 20 stopni Celsjusza.

IMGW publikuje dane. Temperatura wody w jeziorach. Gdzie jest najcieplej?

Na 50 lokalizacji, z których IMGW-PIB opublikowało dane, 39 dotyczy jezior, przy czym w przypadku dwóch z nich nie ma informacji o temperaturze wody. W większości jezior, bo aż w 31 stacjach, odnotowano wartości powyżej 20 stopni Celsjusza. Jezioro może być więc świetnym pomysłem na urlopowy wyjazd, nad którym zapewne spotkamy mniejsze tłumy niż w przypadku Bałtyku. W dodatku temperatura wody jest tam nawet o kilka stopni wyższa. Według danych woda w Morzu Bałtyckim osiągnęła najwyższą temperaturę w Międzyzdrojach (21,2 stopnia), natomiast na Helu, we Władysławowie oraz w Ustce wartości oscylują od 18,0 do 18,4 stopni.

Bon turystyczny. Jak złożyć wniosek i gdzie wykorzystać bon turystyczny?Bon turystyczny. Jak złożyć wniosek i gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Temperaturę wody w wysokości 23 stopni lub wyższej odnotowano w czterech polskich jeziorach. W Jeziorze Ełckim w Ełku w województwie warmińsko-mazurskim temperatura wynosi 23,1 stopnia, w Jeziorze Rospuda Filipowska w Wólce w województwie podlaskim jest natomiast niewiele niższa - wynosi równo 23 stopnie. W Jeziorze Sławskim w Radzyniu - największym akwenie w województwie lubuskim - temperatura wody osiągnęła 23,6 stopnia. Najwyższą wartość odnotowano jednak w najdłuższym polskim jeziorze Jeziorak w Iławie w województwie warmińsko-mazurskim - tam było aż 23,7 stopnia.

UrlopUrlop wypoczynkowy 2021. Ile dni urlopu przysługuje?

Najniższa temperatura wody w polskich jeziorach

Warto jednak wspomnieć, że najniższe z wartości podane przez IMGW osiągnęły niewiele poniżej 20 stopni. Wśród przedstawionych pomiarów najniższą temperaturę wody w jeziorze odnotowano w Jeziorze Mikołajskim w Mikołajkach w województwie warmińsko-mazurskim - tam 19,1 stopnia.

Więcej o: