27 grudnia jako nowe święto państwowe? Przedstawiciele wielkopolskich instytucji apelują

Będziemy mieć nowe święto państwowe? O ustanowienie walczą wielkopolskie instytucje. Nowe święto miałoby być obchodzone 27 grudnia, w rocznicę powstania wielkopolskiego. Inicjatorzy akcji zachęcają do wsparcia inicjatywy i podpisywania deklaracji.
Zobacz wideo Maciej Kozłowski: W Polsce jest wiele organizacji, które starają się wychować Polaków bez uprzedzeń

Sześć poznańskich instytucji apeluje do rządu o ustanowienie nowego święta państwowego. Chodzi o 27 grudnia, rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Poznańskie instytucje apelują o ustanowienie nowego święta państwowego

Apel wystosowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

"Jako dumni potomkowie tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europu i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze naszej Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - piszą inicjatorzy akcji.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i trwało do połowy lutego kolejnego roku. Wzięło w nim udział około 17 tys. ochotników. W walkach zginęło około dwóch tysięcy powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii oraz zyskały narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego" - czytamy w piśmie przewodnim instytucji.

Dziś w Sejmie głosowanie za wyborem prezesa IPN. Kim jest Karol Nawrocki, kandydat na to stanowisko?Wybór prezesa IPN. Kim jest Karol Nawrocki? "Jawi się jako świetny menadżer"

27 grudnia jako nowe święto państwowe. Inicjatorzy z Wielkopolski apelują o wsparcie

Inicjatorzy podkreślają, że jest to inicjatywa oddolna i zapraszają samorządowców z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia, osoby prywatne oraz "tych wszystkich, którzy pielęgnują pamięć o naszej historii, zajmują się jej upowszechnianiem" do włączenia się w akcję. Instytucje zamierzają złożyć apel po wakacjach, po zebraniu "jak największej liczby deklaracji poparcia".

Z pełnym pismem oraz apelem zapoznać można się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Tam także znajduje się deklaracja, którą można podpisać i do 31 sierpnia 2021 roku odesłać pocztą na adres oddziału IPN w Poznaniu lub drogą elektroniczną w formie skanu. 

Karol Nawrocki, kandydat na prezesa IPNKarol Nawrocki powołany na wiceszefa IPN. Sposób na obejście Senatu

Więcej o: