27 grudnia jako nowe święto państwowe? Przedstawiciele wielkopolskich instytucji apelują

Będziemy mieć nowe święto państwowe? O ustanowienie walczą wielkopolskie instytucje. Nowe święto miałoby być obchodzone 27 grudnia, w rocznicę powstania wielkopolskiego. Inicjatorzy akcji zachęcają do wsparcia inicjatywy i podpisywania deklaracji.
Zobacz wideo Maciej Kozłowski: W Polsce jest wiele organizacji, które starają się wychować Polaków bez uprzedzeń

Sześć poznańskich instytucji apeluje do rządu o ustanowienie nowego święta państwowego. Chodzi o 27 grudnia, rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Poznańskie instytucje apelują o ustanowienie nowego święta państwowego

Apel wystosowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

"Jako dumni potomkowie tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europu i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze naszej Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - piszą inicjatorzy akcji.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i trwało do połowy lutego kolejnego roku. Wzięło w nim udział około 17 tys. ochotników. W walkach zginęło około dwóch tysięcy powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii oraz zyskały narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego" - czytamy w piśmie przewodnim instytucji.

27 grudnia jako nowe święto państwowe. Inicjatorzy z Wielkopolski apelują o wsparcie

Inicjatorzy podkreślają, że jest to inicjatywa oddolna i zapraszają samorządowców z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia, osoby prywatne oraz "tych wszystkich, którzy pielęgnują pamięć o naszej historii, zajmują się jej upowszechnianiem" do włączenia się w akcję. Instytucje zamierzają złożyć apel po wakacjach, po zebraniu "jak największej liczby deklaracji poparcia".

Z pełnym pismem oraz apelem zapoznać można się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Tam także znajduje się deklaracja, którą można podpisać i do 31 sierpnia 2021 roku odesłać pocztą na adres oddziału IPN w Poznaniu lub drogą elektroniczną w formie skanu. 

Więcej o: