Episkopat znosi dyspensy od uczestnictwa w mszy. Zmiany wejdą w życie jeszcze w czerwcu

Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w mszy świętej. Dotychczas z powodu epidemii koronawirusa wierni nie musieli brać udziału w nabożeństwach. Zmiany wejdą w życie 20 czerwca.

"Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią COVID-19" - informuje biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. 

W komunikacie napisano, że decyzja KEP dotyczy niedzielnej mszy świętej oraz świąt nakazanych. 

Zobacz wideo Kolejne luzowanie obostrzeń. Więcej osób w kościołach czy na wydarzeniach sportowych

Podczas czwartkowej konferencji Mateusz Morawiecki zapowiedział złagodzenie limitów wiernych w kościołach. Od 13 czerwca będzie mogło być zajęte 50 proc. w obiektach sakralnych. Dotychczas obowiązywał limit jednej osoby na 15 mkw. 

Obecny prezes PiS, Jarosław Kaczyński"Mała awantura" w PiS o jaja. Jarosław Kaczyński nakłonił europosłów, by wypuścili kury z klatek

Zebranie Plenarne KEP 

W piątek rozpoczęło się 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Rzecznik episkopatu Leszek Gęsiak poinformował, że jednym z tematów obrad ma być wizyta "ad limina Apostolorum", którą Episkopat Polski odbędzie do Rzymu w październiku. Wyjaśnił, że odbędzie się ona w czterech grupach, przez cztery kolejne tygodnie października. Każda z grup na zakończenie pobytu spotka się z papieżem Franciszkiem. Pierwsza grupa rozpocznie swoją wizytę 4 października.

Biskupi zajmą się też dokumentem dotyczącym formacji kapłańskiej, który został już zatwierdzony w Watykanie. Datę jego wejścia w życie ma ogłosić przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas obrad będzie też mowa o rodzinie i duszpasterstwie rodzin z uwagi na przeżywany Rok Rodziny Amoris Laetitia, ustanowiony przez papieża Franciszka.

Spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską, Warszawa, 03.06.2021 r.Białoruś: Andrzej Poczobut w areszcie zaraził się koronawirusem

Więcej o: