Abp Gądecki napisał list do premiera Morawieckiego: Pragnę serdecznie podziękować

Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, wysłał list do premiera Mateusza Morawieckiego. Dziękuje w nim za zmniejszenie limitu wiernych w kościołach i innych miejscach kultu. "Ufam, że najbliższy czas przyniesie całkowite zniesienie obostrzeń sanitarnych w wymiarze społecznym i gospodarczym, a sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie wróci do normy" - napisał abp Gądecki.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki wraz z Adamem Niedzielskim zapowiedzieli zmiany w limitach wiernych obowiązujących w kościołach. Od 13 czerwca w kościołach będzie obowiązywać limit 50 proc. zajętych miejsc, a od 26 czerwca limit zwiększy się do 75 proc. Do limitów wiernych nie są wliczane osoby zaszczepione. 

Zobacz wideo Kolejne luzowanie obostrzeń. Więcej osób w kościołach czy na wydarzeniach sportowych

Abp Gądecki w liście do premiera: Decyzja ta była oczekiwana przez miliony wiernych

"Po niełatwych miesiącach bardzo ograniczonej możliwości udziału w nabożeństwach religijnych, decyzja ta była oczekiwana przez miliony wiernych w całej Polsce" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Morawieckiego.  

Decyzja rządu o poluzowaniu obostrzeń jest częściowo związana z poprzednim listem abp. Gądeckiego do premiera. Duchowny wyraził w nim "stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary". Podkreślił również, że dalsze utrzymywanie ograniczeń w kościołach może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej. 

Teraz abp Gądecki dziękuje premierowi "w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce". "Na ręce Wielce Szanownego Pana Premiera składam jak najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, od miesięcy zaangażowanych w walkę z pandemią, zwłaszcza zaś dla służb medycznych, tak ofiarnie wypełniających swoją misję. Polecam Bogu zmarłych, którzy przegrali walkę z chorobą, prosząc dla nich o życie wieczne" - czytamy w liście. 

Przewodniczący KEP wyraził nadzieję, że pandemia koronawirusa i towarzyszące jej obostrzenia wkrótce się skończą. "Ufam, że najbliższy czas przyniesie całkowite zniesienie obostrzeń sanitarnych w wymiarze społecznym i gospodarczym, a sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie wróci do normy" - zaznaczył. 

Więcej o: