Zaćmienie Słońca. Pojawiają się pierwsze zdjęcia niesamowitego zjawiska

Między godz. 12 a 14 na niebie możemy zaobserwować niezwykłe zjawisko - częściowe zaćmienie Słońca. Tarcza gwiazdy będzie zasłonięta w 20 procentach.

Widokiem częściowo zasłoniętego Słońca najdłużej będą się cieszyć mieszkańcy północnej części kraju. IMGW informował wcześniej, że warunki do oglądania tego zjawiska w całym kraju powinny być dobre - zachmurzenie jest spodziewane jedynie na wschodnie i południu kraju. 

Dziennikarz Gazeta.pl Bartłomiej Pawlak uchwycił zaćmienie w Warszawie:

Tak zjawisko wyglądało o godz. 12.55 w Goleniowie:

Na zdjęciach fotoreporterów AP możemy zobaczyć, jak zaćmienie wyglądało m.in. w Nowym Jorku.

Zaćmienie w Nowym JorkuZaćmienie w Nowym Jorku Fot. Seth Wenig / AP Photo

Poniżej Blatimore:

Zaćmienie w BaltimoreZaćmienie w Baltimore Fot. Julio Cortez / AP Photo

Zaćmienie Słońca. Kiedy patrzeć na niebo?

W czwartek Słońce, Ziemia i Księżyc przez chwilę znajdą się w linii prostej, jednak Księżyc będzie dalej od Ziemi niż zazwyczaj, przez co nie zasłoni całej tarczy Słońca. Czwartkowe zaćmienie wynosi ok. 20 procent. 

Na Facebooku AstroLife opublikowano mapę, na której można sprawdzić, w jakich godzinach w danym regionie można obserwować niezwykłe zjawisko. 

Pamiętajmy, że zaćmienia Słońca bez specjalnej ochrony oczu może się skończyć źle dla naszego zdrowia. Wszystko za sprawą promieniowania UV, które może doprowadzić do uszkodzenia oczu, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. 

---

Macie zdjęcia zaćmienia Słońca, którymi chcielibyście się podzielić? Wysyłajcie je do nas na adres redakcjagazetapl@agora.pl.

Więcej o: