Janusz N. z zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Mężczyzna zatrzymany przez ABW

Na trzy miesiące trafił do aresztu Janusz N., zatrzymany pod koniec maja przez funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokuratura zarzuca mężczyźnie szpiegostwo na rzecz Rosji. Jak twierdzą śledczy, działalność Janusza N. "wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej".

Do zatrzymania Janusza N. przez ABW doszło 31 maja. Janusz N. usłyszał zarzut szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej.

Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

"W trakcie czynności procesowych przeszukano miejsca zamieszkania Janusza N. oraz siedziby związanych z nim podmiotów. W toku działań zabezpieczono pieniądze o równowartości ponad 300 tysięcy złotych oraz dużą ilość nośników danych" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz komentuje atak hakerski na Michała Dworczyka

Zatrzymanie Janusza N. Zarzut szpiegostwa

Jak twierdzą śledczy, działalność Janusza N. na rzecz Rosji nasiliła się po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego  współpracownika.

"Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim. Podejrzany prowadził swoją działalność na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów, która wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej" - informuje Prokuratura Krajowa.

Więcej o: