Przemysław Czarnek od dłuższego czasu zapowiadał, że chciałby zmienić listę lektur szkolnych. Jego zdaniem młodzież powinna czytać więcej tekstów chociażby Jana Pawła II. Nowy projekt został już skierowany do konsultacji.
Z listy lektur w klasach I-III szkół podstawowych znikną: "Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów, "Oto jest Kasia" Miry Jaworczakowej, "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca" Leszka Kołakowskiego oraz "Sposób na Elfa" Marcina Pałasza.
Jak informuje TVN24, resort edukacji proponuje w zamian:
Z listy lektur obowiązkowych w klasach IV-VI szkół podstawowych zniknie książka Rafała Kosika "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi", a z listy uzupełniającej "Winnetou" Karola Maya. "W projekcie zaproponowano usunięcie z listy lektur obowiązkowych pozycji książkowych, w których zastrzeżenia budzi warstwa składniowo-leksykalna języka oraz zawartość merytoryczna (m.in. kreacja świata przedstawionego)" - w ten sposób resort wyjaśnia usunięcie z listy lektur popularnego autora Rafała Kosika. Zniknęłoby również "Stowarzyszenie umarłych poetów".
Wśród ministerialnych propozycji dodatkowych lektur znalazły się:
Minister proponuje również, by "Ziele na kraterze" Melchiora Wańkowicza zostało przeniesione do wykazu lektur uzupełniających. Z kolei fragmenty tekstu Jana Pawła II "Przekroczyć próg nadziei" miałyby zostać przeniesione z wykazu lektur uzupełniających w szkołach podstawowych do wykazu lektur uzupełniających, ale w liceach ogólnokształcących i technikach.
Lista lektur dla klas siódmych i ósmych szkół podstawowych poszerzyłaby się o takie tytuły jak:
W szkołach ponadpodstawowych poezja Marcina Świetlickiego nie będzie już obowiązkowa. Zdaniem resortu edukacji myśli zawarte w wielu utworach poety "nie reprezentują wartości, które wpisane zostały w podstawie programowej". Resort proponuje, by z zakresu uzupełniającego usunąć następujące teksty: Jan Parandowski - "Mitologia, część II Rzym", François Villon - "Wielki testament" (fragmenty), Piotr Skarga - "Żywoty świętych" (fragmenty), Tadeusz Konwicki - "Mała apokalipsa", Janusz Głowacki - "Antygona w Nowym Jorku".
Przemysław Czarnek proponuje, by do lektur uzupełniających w szkołach podstawowych dopisać następujące pozycje:
Lista lektur w klasach z rozszerzonym językiem polskim miałaby być wzbogacona o następujące pozycje:
W 2017 roku miała miejsce ostatnia zmiana listy lektur szkolnych. Weszła ona w życie wraz z reformą edukacji Anny Zalewskiej, kiedy to zlikwidowano gimnazja. Wraz z nową podstawą programową, pojawiła się nowa lista lektur.