Kierownictwo Służby Granicznej dostało kilkutysięczne premie, choć fundusz nagród zamrożono

Choć fundusz nagród dla służb został zamrożony, kilkutysięczne premie otrzymało w tym roku nie tylko szefostwo policji, ale i Straży Granicznej - ustaliło RMF FM. Szeregowi funkcjonariusze byli dodatkowo wynagradzani jedynie w indywidualnych przypadkach.

Jak poinformowało RMF FM, premie kierownictwa Straży Granicznej wyniosły w tym roku od 3,5 do 5 tys. złotych na osobę. Biuro prasowe tej formacji przekazało, że na te jednorazowe dodatki do uposażeń przeznaczono prawie 120 tys. zł.

Środki pochodziły przede wszystkim z oszczędności wynikających z wakatów i przyznawano je za "za realizację dodatkowych zadań oraz za walkę z epidemią"

Zobacz wideo 2,5 mln paczek wartych prawie 37 mln zł. Rekordowy przemyt papierosów ujawniony przez podlaskie służby

Kierownictwo Straży Granicznej otrzymało kilkutysięczne premie, choć fundusz nagród zamrożono

Jednocześnie dodatkowe uposażenie otrzymało poniżej 10 proc. szeregowych funkcjonariuszy. W związku z tym, że w 2021 r. zamrożono fundusz nagród dla służb mundurowych, premie przyznawano jedynie w wyjątkowych przypadkach i wyniosły maksymalnie 1,5 tys. zł na osobę.

Na dodatkowe świadczenia dla szeregowych funkcjonariuszy Straż Graniczna wygospodarowała w tym roku 4 mln złotych - dla porównania, przed rokiem wartość wypłaconych premii wyniosła 46 mln złotych.

Na dodatki mogło liczyć również szefostwo policji. Szeregowych funkcjonariuszy dotknęły oszczędności

Na początku czerwca RMF FM ustaliło, że dodatki otrzymali wysocy rangą funkcjonariusze policji przyznano wysokie nagrody. Chodziło o jednorazowe premie w wysokości od 5 do kilkunastu tysięcy złotych. Według stacji ograniczono jednocześnie - podobnie jak w przypadku Straży Granicznej - wypłaty z funduszu nagród dla szeregowych policjantów.

Najwięcej pieniędzy w ramach nagród otrzymało kierownictwo Komendy Głównej Policji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych miało przyznać ponad 15 tysięcy zł komendantowi głównemu. Po 15 tys. zł według rozgłośni trafiło do jego zastępców. Dyrektorzy biur mieli dostać po ok. 4 tys. zł.

Policja / zdjęcie ilustracyjneWysokie nagrody dla funkcjonariuszy policji, ale tych najwyższych rangą

"Komenda Główna Policji odpowiadając na pytania o te dodatki, tłumaczy, że w tym roku premie nie były wypłacane" - czytamy w artykule. Przełożeniu funkcjonariuszy mogą przesuwać środki pieniężne i nagradzać za wzorowe wykonywanie obowiązków. Ponadto wyróżniającym się policjantom mogą być podnoszone dodatki służbowe. Cały system motywacyjny opiewa na kwotę 30 mln zł. Rozgłośnia zwraca uwagę, że gdyby podzielić te pieniądze na pozostałych policjantów, wyszłoby ok. 306 zł na głowę.

W reakcji na te doniesienia, szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpił do szefa MSWiA o znaczne zwiększenie kwot na dodatki i premie dla policjantów, "pozostających na stanowiskach wykonawczych za pierwsze półrocze tego roku".

Brak nagród finansowych za specjalne wyróżnienia spowodowany jest oszczędnościami, które rząd wprowadził w związku z ogromnymi wydatkami na walkę z pandemią - informowała w styczniu "Rzeczpospolita". Zamrożony został fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych, m.in. sędziów i prokuratorów wszystkich szczebli, ale także świadczenia socjalne dla emerytów i rencistów ze wszystkich służb. W ramach poszukiwania pieniędzy czasowo zablokowano również fundusz na nagrody w służbach mundurowych: policji, Straży Granicznej, straży pożarnej, SOP czy Służbie Więziennej. 

Więcej o: