Ewa Leniart - kim jest kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Rzeszowa?

W najbliższą niedzielę w Rzeszowie odbędą się wybory prezydenckie. Kandyduje w nich między innymi Ewa Leniart, której hasło wyborcze to "Rzeszów ma moc". Kim jest kandydatka na stanowisko prezydentki Rzeszowa? Jakim ma program wyborczy i z jakiej jest partii?

Ewa Leniart jest jedną z czterech osób pretendujących na stanowisko prezydenta Rzeszowa. Przyspieszone wybory, zarządzone w związku z rezygnacją ówczesnego prezydenta Tadeusza Ferenca, odbędą się w najbliższą niedzielę 13 czerwca.

Zobacz wideo Trela o wyborach w Rzeszowie: Nie przypuszczali, że opozycja będzie w stanie wystawić jednego kandydata

Wybory w Rzeszowie. Kim jest Ewa Leniart?

Ewa Leniart jest prawniczką i polityczką, a także doktorką nauk prawnych. Urodziła się 27 sierpnia 1976 r. w Dylągówce. W latach 1995-2000 studiowała na Wydziale Prawa Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie. Od 2000 r. pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej, w Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w oddziale w Rzeszowie. W 2007 r. objęło stanowisko dyrektorki oddziału IPN w Rzeszowie.

W 2014 r. kandydowała do sejmiku podkarpackiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Mandat radnej uzyskała w listopadzie 2015 r., a w grudniu tego samego roku Ewa Leniart została powołana na stanowisko wojewody podkarpackiego. Bezskutecznie ubiegała się o mandat poselski w Parlamencie Europejskim podczas wyborów w 2019 r.

Ewa Leniart była posłanką na Sejm IX kadencji w latach 2019-2020. W 2020 r. premier Mateusz Morawiecki powierzył jej stanowisko wojewody podkarpackiego, wskutek czego wygasł jej mandat poselski. W marcu 2021 r. Prawo i Sprawiedliwość uznało Ewę Leniart za swoją kandydatkę w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa.

Ewa Leniart - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Rzeszowa

- Wojewoda Ewa Leniart jest jedyną kandydatką PiS na prezydenta Rzeszowa; jest szansą dla tego miasta - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji w Rzeszowie w piątek, 4 maja. - To osoba bardzo kompetentna, spokojna i rzetelna - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, ma ona również "szerokie możliwości w stolicy państwa". 

W poniedziałek (7 czerwca) Honorowy Komitet Kobiet poprał w przedterminowych wyborach wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart. Zdaniem przedstawicielek komitetu Leniart ma "wiedzę, umiejętności oraz kompetencje, by sprawować urząd prezydenta Rzeszowa". 

Ewa Leniart startuje z hasłem "Rzeszów ma moc". Program wyborczy kandydatki z poparciem PiS

Ewa Leniart startuje w wyborach prezydenckich w Rzeszowie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jej hasłem wyborczym jest "Rzeszów ma moc". - Chcę, aby wszystkim - niezależnie od przekonań politycznych, niezależnie od oczekiwań - dobrze się w tym mieście mieszkało - podkreśliła podczas jednej z konferencji wyborczych.

Na Twitterze Ewa Leniart zapowiedziała m.in. że na każdym rzeszowskim osiedlu powstaną żłobki, tematyczne place zabaw, a w szkołach będą mniej liczne klasy. Dodatkowo w każdej szkole ma pracować psycholog, a chodniki będą dostosowane do wózków dziecięcych. 

Główną propozycją Ewy Leniart dla Rzeszowa jest plan, na który składają się trzy elementy:

  • Zielony Ład (m.in. w mieście ma powstać Rzeszowski Park Centralny, nowe skwery i parki, powołana zostanie funkcja architekta miasta),
  • Nowa jakość komunikacji (m.in. budowa wiaduktów, ścieżek rowerowych, tunelu oraz drogi południowej z przeprawą na Wisłoku),
  • Tętniące życiem miasto (m.in. stworzenie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, wdrożenie programu rewitalizacji blokowisk).
Więcej o: