Marcin Warchoł - kim jest kandydat na prezydenta Rzeszowa?

Marcin Warchoł jest jednym z czterech kandydatów na prezydenta Rzeszowa. Co wiadomo o polityku, który zyskał przychylność ustępującego prezydenta? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Zobacz wideo Trela o wyborach w Rzeszowie: Nie przypuszczali, że opozycja będzie w stanie wystawić jednego kandydata

Marcin Warchoł swój start w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa ogłosił w lutym tego roku. Jego kandydaturę poparł ustępujący z tego stanowiska Tadeusz Ferenc. 

Kim jest Marcin Warchoł?

Marcin Warchoł urodził się w 1980 roku w miejscowości Nisko w województwie podkarpackim. Wykształcenie zdobył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł doktora. W latach 2006-2007 był asystentem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a w latach 2009-2010 asystentem RPO Jana Kochanowskiego. W latach 2015-2019 Warchoł był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W październiku 2019 roku został wybrany jako przedstawiciel Solidarnej Polski do Sejmu w okręgu rzeszowskim. W tym czasie objął także na stanowisko sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.

Marcin WarchołRzeszów. Przed kościołami rozdawano ulotki wyborcze Marcina Warchoła

Jak pisaliśmy swego czasu, w Ministerstwie Sprawiedliwości Warchoł w dużej mierze nadzorował (wraz z Łukaszem Piebiakiem) reformy forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Na temat polityka zrobiło się także głośno, kiedy zapowiedział, że resort pozwie prawników Uniwersytetu Jagiellońskiego po tym, jak ci skrytykowali błyskawiczną nowelizację Kodeksu karnego, zarzucając, że prowadzi ona do "rażących nierówności wobec prawa i nieuzasadnionego uprzywilejowania niektórych podmiotów gospodarczych".

Konrad FijołekSondaż: Fijołek wygrywa II turę wyborów w Rzeszowie z każdym z rywali

Tadeusz Ferenc popiera kandydaturę Marcina Warchoła na prezydenta Rzeszowa

W marcu tego roku Warchołowi, za drugim podejściem, udało się zarejestrować swój komitet wyborczy. Jego nazwa to "Komitet Wyborczy Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc - Dla Rzeszowa". Jak tłumaczył polityk, nazwisko ustępującego prezydenta musiało znaleźć się w nazwie.

- Mojemu komitetowi przyświeca hasło "Dobra kontynuacja". Będzie kontynuował wspaniałą prezydenturę prezydenta Tadeusza Ferenca. To 18 lat, które zmieniły Rzeszów, uczyniły go najlepszym miastem w Polsce jeśli chodzi o przyjazność dla biznesu, obywateli i w sprawie pozyskiwania inwestycji. Nie mogłem nie mieć w nazwie komitetu największego gospodarza miasta w historii - mówił.

- Szanowni Państwo, na prezydenta miasta Rzeszowa zdecydowanie popieram pana ministra Marcina Warchoła - komentował kandydaturę Warchoła Ferenc w spocie wyborczym. Polityk o urząd prezydenta powalczy z Konradem Fijołkiem, Ewą Leniart oraz Grzegorzem Braunem

Więcej o: