Konrad Fijołek - kim jest kandydat na prezydenta Rzeszowa?

W niedzielę 13 czerwca odbędą się wybory prezydenckie miasta Rzeszowa. Jednym z kandydatów ubiegających się o ten urząd jest Konrad Fijołek, który według ostatnich sondaży zdecydowanie prowadzi nad pozostałymi zainteresowanymi. Co warto wiedzieć na temat kandydata popieranego przez większość opozycji?
Zobacz wideo Zwycięstwo Konrada Fijołka jest szansą dla całej opozycji?

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa odbędą się już w niedzielę 13 czerwca. Dotychczasowy prezydent Tadeusz Ferenc poparł kandydata Solidarnej Polski i Porozumienia Marcina Warchoła. Jak jednak pisaliśmy, znaczna większość badanych wyraziła w sondażu chęć oddania głosu właśnie na Fijołka. Warchoł zajął w nim natomiast ostatnie miejsce. 

Kim jest Konrad Fijołek? Kto popiera kandydata w wyborach na prezydenta Rzeszowa?

Konrad Fijołek jest bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Rzeszowa popieranym przez KO, PSL, Polskę 2050 i Lewicę. O urząd walczy wraz z trzema innymi kandydatami - wspomnianym Marcinem Warchołem, Ewą Leniart popieraną przez PiS oraz Grzegorzem Braunem z Konfederacji.

Fijołek urodził się w 1976 roku w Rzeszowie, gdzie zdobył także wykształcenie. Ukończył Wydział Socjologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W przeszłości był działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a nawet stał na czele struktur partii w Rzeszowie. W 2001 roku objął mandat radnego, od tego czasu otrzymuje reelekcje. W latach 2006-2010 Fijołek był najmłodszym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa w historii. Od 2014 roku pełni funkcję jej wiceprzewodniczącego.

Prywatnie jest mężem Magdaleny, z którą ma syna Ksawerego. Jego siostrą jest odznaczona Krzyżem Zasługi gimnastyczka Ewelina Fijołek.

Konrad Fijołek - lista inwestycji dla Rzeszowa

Jak pisze "Wyborcza", w poniedziałek 7 czerwca Fijołek przedstawił inwestycje, które zobowiązał się zrealizować w przypadku ewentualnej wygranej w wyborach. Zrobił to, używając żółtych tablic budowlanych, które następnie miały zostać wbite na 33 rzeszowskich osiedlach. Jednym z punktów programu wyborczego polityka jest, jak pisze dziennik, aplikacja na smartfona "RZE.City", za której pośrednictwem mieszkańcy będą mogli zgłaszać problemy na swoich osiedlach, zasugerować, co w mieście jest potrzebne, ale także uzyskać więcej informacji na temat kandydatury samego Fijołka w wyborach. 

Główne punkty programowe Konrada Fijołka:

  • Rzeszów - Miasto przyjaznych przestrzeni. Bardziej przemyślana gospodarka przestrzenna, więcej zieleni, parków i skwerów. Zapowiada więcej ścieżek rowerowych i biegowych.
  • Ekomiasto. Ten punkt to działania ekologiczne, których celem jest poprawa jakości powietrza, uporządkowanie gospodarko wodno-ściekowej i gospodarki odpadami. 
  • Miasto Obywateli - wzmocnienie roli osiedli, program dla młodych, pakiet dla seniora, program wsparcia lokalnego biznesu (Rada Rzeszowskiego Biznesu).
  • Miasto aktywności i kultury - bogatsza oferta kulturalna, aquapark na Staromieściu.
  • Miasto sprawnej i nowoczesnej komunikacji - usprawnienie transportu: łączników al. Rejtana z ul. Maczka, dwupoziomowego skrzyżowania na osiedlu Pobitno, obwodnicy południowa.
  • Miasto przyszłości - uporządkowanie przestrzeni pod zabudowę i rekreację, rozwój transportu publicznego. 

Wybory na prezydenta Rzeszowa - sondaże

Jak pisaliśmy, według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET 2 czerwca br. metodą CATI, chęć zagłosowania na Fijołka wyraża 47 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajmuje Ewa Leniart z 23,6 proc. poparcia, a trzecie Grzegorz Braun z 10,8 proc. głosów badanych.

Najmniej respondentów opowiedziało się za wyborem Marcina Warchoła - uzyskał on 10,5 proc. głosów. 8,1 proc. respondentów wskazało natomiast, że nie wie, na kogo oddałoby głos. W takim przypadku do wyłonienia prezydenta Rzeszowa potrzebna byłaby druga tura wyborów. Kolejne badanie IBRiS dla Radia ZET pokazuje jednak, że w drugiej turze Fijołek także pokonałby każdego z ewentualnych kandydatów.

Więcej o: