Żółty pył w Bałtyku, na chodnikach i samochodach. Skąd się wziął ten osad? Czy jest szkodliwy?

Późną wiosną pojawił się w całej Polsce żółty nalot - jest na ławkach w parku, na karoseriach samochodów, na parapetach. Niektóre osoby szczególnie niepokoi jego występowanie w wodach Bałtyku. Ten osad, to po prostu pyłek sosny. Jak jego stężenie w atmosferze wpływa na zdrowie? Jak pozbyć się go z samochodu, nie niszcząc przy tym lakieru?

Żółty osad pojawiający się na chodnikach czy samochodach w okolicy maja i czerwca to pyłek sosny. Powoduje on także charakterystyczne żółte zabarwienie wody w Bałtyku, co czasami niepokoi osoby wypoczywające nad polskim morzem. Jak pyłek sosny dostaje się do Morza Bałtyckiego?

Ziarna pyłku sosny dostarczane są do wód Bałtyku  wraz z wodą spływającą z lądów oraz drogą powietrzną. Pyłek rozprzestrzeniany jest przez wiatr, dostaje się do atmosfery i unosi się w powietrzu w różnym czasie. Na obecność pyłków roślin w atmosferze duży wpływ mają warunki pogodowe. Najwyższe stężenia notowane są w pogodne, wietrzne dni. Opady deszczu oczyszczają powietrze z pyłku roślin. Dalekiemu transportowi ziaren pyłku roślin sprzyja wytwarzanie się i obecność chmur typu cumulus. Pod tym typem chmur pyłek może być przemieszczany na duże odległości (opada z atmosfery z deszczem pyłkowym)

- wyjaśnia strona projektu SatBałtyk, czyli Satelitarnej Kontroli Środowiska Morza Bałtyckiego.

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

Żółty nalot na samochodach. Czy jest szkodliwy dla karoserii?

Pyłek sosny osiadający na samochody w żaden sposób nie szkodzi lakierowi. Nie są konieczne specjalne środki czyszczące - wystarczy wizyta w myjni. Warto jednak pamiętać, by nie usuwać nalotu suchą ścierką. Pyłki zmieszane z innymi zabrudzeniami mogą przyczynić się do powstania nowych rys na karoserii.

DracenaLista roślin trujących - rosną na łąkach, w naszych ogrodach i w domach

Pyłki sosny a alergia

Okres pylenia sosny przypada od połowy maja do połowy czerwca. W tym czasie osoby zmagające się z alergią mogą intensywniej odczuwać objawy uczulenia. Jak poinformowała prof. Małgorzata Latałowa z katedry Ekologii Roślin Uniwersytetu Gdańskiego w wypowiedzi dla portalu Trójmiasto.pl, pyłki sosny mogą osiągać bardzo wysoki poziom stężenia w atmosferze: do 8 tys. ziaren na metr sześcienny w miastach oraz do 120 tys. ziaren na metr sześcienny na terenach podmiejskich.

Które rośliny pylą w czerwcu? Kalendarz pyleń dla alergików [LISTA]Które rośliny pylą w czerwcu? Kalendarz pyleń dla alergików [LISTA]

Więcej o: