Pride Month - co to jest? Skąd się wziął ten zwyczaj? Jakie marki wspierają osoby LGBT+?

Czerwiec jest określany mianem Pride Month - Miesiąca Dumy. Jest to związane ze społecznością osób LGBT+ i walką o ich prawa. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Czerwiec jest uznawany za Miesiąc Dumy osób LGBT+ na pamiątkę demonstracji sprzed ponad 50 lat. O poranku 28 czerwca 1969 roku nowojorska policja przeprowadziła nalot na gejowski bar Stonewall Inn, który znajdował się w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie. 

Zobacz wideo Czy "uchwały anty-LGBT" powinny skutkować odebraniem środków unijnych?

Zamieszki w Stonewall Inn. Latem 1969 roku osoby LGBT+ walczyły o swoje prawa 

Policjanci z nakazem rewizji wkroczyli do baru. Powodem do przeprowadzenia akcji miał być brak licencji na sprzedaż alkoholu w klubie. Mundurowi przepytywali klientów Stonewall Inn, a następnie wypuszczali ich z lokalu. Ci jednak nie rozeszli się, a zatrzymali przed wejściem. Przed lokalem zebrało się ok. 200 osób. Gdy policjanci wyprowadzali kolejnych klientów, w tym trzy osoby transpłciowe i lesbijkę, tłum zaczął skandować "We want freedom!" (ang. "Chcemy wolności!"). Między policją a demonstrującymi doszło do przepychanek, na mundurowych posypały się kamienie i butelki, ranne zostały osoby po obu stronach konfliktu.

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun i kandydat na prezydenta RzeszowaBraun wyrzucony z debaty. Za obrażanie społeczności LGBT i Niedzielskiego

Dzień po zamieszkach w Greenwich Village, osoby LGBT+ wyszły na ulice Nowego Jorku, aby walczyć o swoje prawa. W protestach mogło wziąć udział nawet 2000 osób. Uznaje się, że demonstracje te były pierwszym aktem oporu większej grupy osób nieheteronormatywnych przeciwko sposobowi traktowania ich przez władze.

Pride Month. Jakie marki celebrują Miesiąc Dumy?

Czerwiec to miesiąc, w czasie którego w wielu miejscach można zobaczyć tęczowe flagi - symbol dumy i ruchu na rzecz praw osób LGBT+. Tęcza pojawia się m.in. w logotypach i na produktach firm, które chcą wspierać społeczność osób nieheteronormatywnych. W ostatnich latach Pride Month celebrowały m.in. takie marki jak Google, Facebook, IKEA, Apple, Nintendo czy Kubota. 

Więcej o: