Dzięki skutecznej i szybkiej interwencji funkcjonariuszy policji i straży pożarnej z Orzysza dziecku zamkniętemu w samochodzie nic się nie stało. Całe zdarzenie trwało kilka minut.
W piątek (4 czerwca) po godz. 12.00 oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał zgłoszenie o dwuletnim dziecku zamkniętym w samochodzie w Orzyszu (województwo warmińsko-mazurskie). Z informacji uzyskanych przez funkcjonariusza wynikało, że matka przypadkiem zatrzasnęła kluczyki w aucie. Wewnątrz zostawiła też swój telefon i dokumenty. Z uwagi na zdrowie i życie dziecka, policjanci zarządzili natychmiastową interwencję.
Niezwłocznie na miejsce przyjechali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Orzyszu oraz strażacy. W stojącym na parkingu samochodzie, na tylnym siedzeniu w foteliku spało dwuletnie dziecko. Samochód szybko się nagrzewał z uwagi na wysoką temperaturę powietrza.
Policjanci i strażacy zdecydowali o wybiciu szyby od strony kierowcy. Użyli do tego policyjnej pałki służbowej. Dziecku nic się nie stało. Jak się okazało, kobieta - mieszkanka Warszawy, sprzątała samochód i przez przypadek zatrzasnęła kluczyki w aucie, w którym spało jej dziecko.
Tym razem doszło do zdarzenia losowego, które zakończyło się szczęśliwie. Nie należy pozostawiać w zaparkowanym samochodzie dzieci lub zwierząt. Wysokie temperatury powietrza i szybko nagrzewający się pojazd jest realnym zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Widząc takie sytuacje, natychmiast reagujmy, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Ciepłe powietrze powoduje, że wnętrze samochodu niezwykle szybko się nagrzewa. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Arizona State University, wystarczy zaledwie 20 minut, by temperatura ciała u dwuletniego dziecka (ważącego ok. 13,5 kg) podniosła się do 38 stopni Celsjusza. Im dłużej dziecko pozostaje w nagrzanym samochodzie, tym bardziej rośnie ryzyko hipertermii, czyli wzrostu ciepłoty ciała związanej z czynnikami zewnętrznymi.
Badania udowodniły, że także samochody pozostawione w cieniu nagrzewają się w szybkim tempie. W pojazdach nie należy zostawiać również zwierząt. Pozostawionym w aucie psom czy kotom nie pomoże uchylona szyba. Jak informuje OTOZ Animals: "Absolutnie nie można zostawić psa w zamkniętym samochodzie podczas upałów. Dla czworonoga może się to zakończyć śmiercią! Jeżeli widzisz zwierzę pozostawione w nagrzanym aucie powiadom Policję. Gdy życie lub zdrowie zwierzęcia jest zagrożone, można wybić szybę, aby uratować zwierzę. Uzasadnia to stan wyższej konieczności (art. 26 par. 1 Kodeksu karnego.) O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić Policję".