Jesienią ma ruszyć TVP World. Kanał ma być dostępny dla mieszkańców Europy Zachodniej i USA

Jeszcze w tym roku ma ruszyć anglojęzyczny internetowy kanał TVP World. Telewizja Polska chce, aby od przyszłego roku był dostępny także z satelity dla mieszkańców Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. - Kanał ma mówić o tym co się dzieje w Trójmorzu i tłumaczyć widzom na zachodzie, co się dzieje na wschodzie - mówi szef TVP World.

Powstanie TVP World zapowiadali jesienią Jacek Kurski, prezes TVP i Jarosław Sellin, wiceszef resortu kultury. Bazą do tego kanału ma być Poland In, który obecnie między 23:00 a 2:00 nadaje pasmo o nazwie World In. - Mamy sytuację epidemiczną, jaką mamy. To nas trochę hamuje, jeśli chodzi o start TVP World. Na razie nadajemy blok trzygodzinny. Docelowo ma działać pełnowymiarowy kanał informacyjny - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marcin Darmas, dyrektor TVP World.

Sylwester Marzeń 2020 TVPTVP World szykuje się na zagraniczną ekspansję

Zobacz wideo Jacek Kurski - wizjoner, poliglota, o takie polskie walczył!

"Kanał ma tłumaczyć widzom na zachodzie, co się dzieje na wschodzie"

Szef kanału dodał, że nie będzie to "wielka rewolucja" a "ewolucja Poland In". - Stopniowe przejście z trzygodzinnego bloku programowego w 24-godzinny kanał. (...) Będziemy mniej niż w Poland In mówić o Polsce, a bardziej mówić o regionie. Kanał ma mówić o tym co się dzieje w Trójmorzu i tłumaczyć widzom na zachodzie, co się dzieje na wschodzie - przekazał portalowi.

Jak podają Wirtualne Media, do startu kanału w internecie może dojść jesienią tego roku. Darmas stwierdził, że w przyszłym roku TVP World może rozpocząć niekodowaną emisję z satelity Astra 19,2 E w jakości HD. Wirtualnemedia.pl podkreślają, że z tego satelity korzystają gospodarstwa domowe m.in. w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Możliwe, że nowy kanał pojawi się również w amerykańskiej platformie cyfrowej Dish Network.

TVP World ma nadawać z siedziby Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie.

Bogdan Borusewicz pod pomnikiem ofiar Grudnia '70 w 2018 r. w czasie uroczystości upamiętniających 38. rocznicę Sierpnia '80Borusewicz dostał propozycję udziału w filmie o Jarosławie Kaczyńskim

Więcej o: