Biały puch w powietrzu - co to takiego, czy powoduje uczulenie? "Winowajcą" jest pylenie topoli

Biały puszek z topoli na początku czerwca widoczny jest niemal wszędzie - wpada przez okna do mieszkań i domów, jest też widoczny na chodnikach. Topolę często również wini się za występujące w czerwcu symptomy alergii. Czy rzeczywiście to właśnie jej pylenie nasila objawy uczulenia?

Topola jest często występującym w Polsce drzewem, które kwitnie w okolicach maja i czerwca. Właśnie wtedy widujemy wokół jej białe "kotki", czyli tzw. puch kielichowy. Miękka "wata", którą otoczone są nasiona żeńskich osobników tego drzewa, pozwala im na rozsiewanie.

Pylenie topoli. Jak pozbyć się jej białego puchu?

Lekki biały puch łatwo unosi się na wietrze i w ten sposób trafia do naszych domów przez otwarte okna, co dla wielu osób jest niemałym utrapieniem. W pozbyciu się puchu pomagają zwykle mokre ścierki (suche sobie nie poradzą) i odkurzacz. Jeśli białe "kotki" osiądą na ubraniach, najbezpieczniej jest zdmuchnąć je lub strzepnąć, by na odzieży nie pozostały ślady. Można również użyć szczotek z miękkim włosiem lub "szczotek" pokrytych aksamitem albo welurem, a następnie pocierać nimi materiał ubrania pod włos. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zamontowanie w moskitiery w oknie.

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Topola. Czy pyłki powodują alergię?

Wbrew powszechnej opinii topola nie dokucza alergikom. Skoro jednak pyłki topoli nie powodują uczulenia, to dlaczego niektóre osoby uskarżają się w trakcie jej kwitnienia na objawy alergii? W okolicy czerwca pylą m.in. trawy czy grzyby Cladosporium i Alternaria i często to właśnie one odpowiadają za nasilenie objawów. Są mniej widoczne niż pyłki topoli, więc to często jej omyłkowo przypisuje się przyczynę alergii.

Aby dowiedzieć się, jakie rośliny wywołują u nas alergię, najlepiej skonsultować się z alergologiem i wykonać test. O kalendarzu pyleń pisaliśmy jednym z niedawnych tekstów: "Co pyli w czerwcu? Kalendarz pyleń dla alergików".

Więcej o: