Gdzie jest burza? IMGW prognozuje wyładowania atmosferyczne na wschodzie kraju

Zgodnie z najnowszą analizą warunków burzowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę we wschodnim pasie Polski mogą pojawić się burze. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będą opady deszczu i wiatr. Jak zapowiada się pogoda w pozostałej części kraju?

Długi weekend w Polsce rozpoczął się ciepło i słonecznie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. W sobotę nastąpiła jednak nagła zmiana pogody, w związku z czym m.in. na Mazurach, Podlasiu, w Sudetach czy Bieszczadach pojawiły się przelotne opady deszczu oraz burze. Zgodnie z zapowiedziami IMGW w niedzielę również możemy spodziewać się wyładowań atmosferycznych w niektórych regionach. 

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Gdzie jest burza? Zagrzmi w pasie od Suwalszczyzny do Podbeskidzia 

"Słabe burze mogą wystąpić w pasie od Suwalszczyzny, przez Mazowsze, Lubelszczyznę, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę po Podbeskidzie. […] Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu do 15 mm. Porywy wiatru nie powinny przekroczyć 60 km/h" - poinformowano na profilu Burze-Alert-IMGW na Facebooku. 

Pogoda na tydzień (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na tydzień [7-13 czerwca]. IMGW prognozuje kolejne deszczowe dni

W związku z wyładowaniami atmosferycznymi i spadkiem ciśnienia w większej części kraju warunki biometeorologiczne zmienią się z korzystnych w obojętne i pozostaną takie do końca dnia - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jedynie w północno-zachodniej Polsce będą korzystne.

Prognoza pogody na niedzielę 6 czerwca

Zgodnie z prognozą IMGW w większej części kraju zapowiada się pogodny dzień. Temperatura powietrza będzie wahała się od 24 do 26 stopni Celsjusza, jedynie nad morzem oraz na Podhalu nieco chłodniej - od 17 do 20 stopni Celsjusza. Powieje słaby oraz umiarkowany wiatr z północy. Podczas burz może rozpędzić się do 60 kilometrów na godzinę. 

W weekend nad Polską dominuje klin wyżowy, który powinien zapewnić stabilną oraz przeważnie suchą pogodą z niewielkim zachmurzeniem. Jedynie w niektórych regionach spadnie przelotny deszcz, a gdzieniegdzie zagrzmi. W większej części kraju pogoda powinna jednak sprzyjać wycieczkom oraz aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. 

Więcej o: