Żądają przeprosin po słowach abp. Jędraszewskiego o niepłodnych. List otwarty do Episkopatu i Watykanu

"Kościół katolicki jest współwinny każdego nienarodzonego dziecka w rodzinie dotkniętej niepłodnością" - napisało w liście do Episkopatu Stowarzyszenie "Nasz Bocian". To odpowiedź na słowa abp. Marka Jędraszewskiego, który, cytując kard. Stefana Wyszyńskiego, mówił, że "Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek".
Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

W czwartek podczas uroczystości Bożego Ciała abp Marek Jędraszewski odwoływał się do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Duchowa jedność, ciągłość i trwałość narodu polskiego ma swój bardzo konkretny i naukowo wymierny fundament. Jest nim jego biologiczna ciągłość i siła. W obliczu dotykającego nas dzisiaj kryzysu demograficznego nie wolno nam zapomnieć słów żarliwego apelu, który przeszło pół wieku temu, 8 września 1970 roku, w Kobyłce pod Warszawą, skierował do Polaków kardynał Wyszyński: "Obyście nie poddali się wygodnictwu, egoizmowi i wrogości życia! Obyście nie naśladowali modnych lalek, których pełne są teatry, kabarety, kawiarnie, redakcje. Obyście nie naśladowali kobiet, wyśmiewających matki, które urodziły Polsce i Kościołowi trzecie, czwarte czy piąte dziecko. Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!" - mówił abp Jędraszewski.

Procesje z okazji Bożego CiałaBoże Ciało. Mimo pandemii koronawirusa procesje bez maseczek i dystansu

"O naszych dzieciach słyszymy, że nie mają dusz, są naznaczone bruzdami czy też wytworami Frankensteina"

Szczególnie ostatnie słowa wywołały oburzenie. List w tej sprawie do Konferencji Episkopatu Polski napisało Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian". Organizacja zaznaczyła, że zostanie on również wysłany do Watykanu. "W imieniu 1,5 miliona niepłodnych par, ich rodzin, przyjaciół oraz wszystkich, którzy dostrzegają niezwykle trudną sytuację, w jakiej znajdują się niepłodni w Polsce, wyrażamy ogromne oburzenie słowami, które padły z ust abp. Marka Jędraszewskiego" - czytamy w liście.

"My niepłodni, nasze dzieci i rodziny niemal każdego tygodnia słuchamy, jak strasznych czynów się dopuszczamy, podejmując leczenie. Podczas kazań, w listach duszpasterskich czy w instalacjach Grobu Pańskiego zrównuje się nas złodziejami, a nawet z mordercami. Co gorsza, o naszych dzieciach słyszymy, że nie mają dusz, są naznaczone bruzdami czy też wytworami Frankensteina" - podkreśliło stowarzyszenie i dodało, że takie słowa padają z ust zarówno zwykłych księży wikariuszy, jak i wysokich urzędników polskiego Kościoła katolickiego.

Jak zaznaczono w liście, Kościół katolicki nigdy nie przeprosił i "nie sprostował kłamliwych słów, które padają z ust najwyższych hierarchów". Stowarzyszenie "Nasz Bocian" napisało, że odmawia on osobom niepłodnym prawa do leczenia z zastosowaniem najskuteczniejszych metod o naukowo potwierdzonej skuteczności i wysokim bezpieczeństwie, takich jak inseminacja czy zapłodnienie pozaustrojowe. "Ci z nas, którzy skorzystali ze zdobyczy medycyny, by zostać rodzicami, a są wierzący, zostają wykluczeni ze społeczności kościoła, z powodu grzechu który zdaniem KK popełnili. Aby powrócić na łono kościoła są zmuszani do wyrażenia żalu z powodu leczenia. Czy można od rodziców wymagać, aby żałowali czegoś, co pozwoliło przyjść na świat ich najbardziej wyczekiwanemu dziecku?" - czytamy.

Abp Marek JędraszewskiAbp Jędraszewski porównał aborcję do sądu nad Chrystusem

Osoby z niepłodnością żądają przeprosin po słowach abp. Jędraszewskiego

Organizacja podkreśliła, że niepłodność jest chorobą, która nieleczona skutkuje niechcianą bezdzietnością, ale także prowadzi do depresji i często do rozpadu związku. "Tymczasem KK zamiast wspierać chorych, piętnuje ich oraz prowadzi działania, które przyczyniają się do ograniczenia dostępu do leczenia niepłodności w Polsce. Polski Kościół katolicki jest współwinny każdego nienarodzonego dziecka w rodzinie dotkniętej niepłodnością. Kościół Katolicki w Polsce jest współwinny każdemu rozwodowi pary, która nie wytrwała wspólnie na trudnej drodze niepłodności. Kościół katolicki w Polsce jest winny każdej łzy, wylanej przez niepłodnych, ich dzieci i rodziny po usłyszeniu kolejnych, nieprawdziwych i piętnujących słów z ust księdza, biskupa czy arcybiskupa" - zaznaczono.

"Nasz Bocian" w imieniu osób z niepłodnością zażądał przeprosin za słowa abp. Marka Jędraszewskiego oraz jednoznacznej deklaracji, czy dla takich osób jest miejsce w Kościele katolickim.

Abp Jędraszewski w 'Niedzieli': młodzi zatęsknią za Kościołem i powrócąAbp Jędraszewski: Młodzi zatęsknią za swoim katechetą, za swoim kościołem

Więcej o: