Duda reaguje na słowa Terleckiego o Cichanouskiej. Jest też komentarz białoruskiej opozycjonistki

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, doskonale wie, że "na polskiej scenie politycznej wszyscy poważni politycy i ugrupowania są po stronie wolnej i demokratycznej Białorusi". Dodał, że nie interesują jej wewnętrzne konflikty na naszej scenie politycznej.
Zobacz wideo Czy "Polski Ład" zakończy kryzys w Zjednoczonej Prawicy?

"Myślę, że Pani Swiatłana Cichanauska doskonale wie, że na polskiej scenie politycznej wszyscy poważni politycy i ugrupowania są po stronie wolnej i demokratycznej Białorusi. Wewnętrzne spory u nas mało Ją interesują. I w Jej sytuacji to chyba racjonalne zachowanie" - napisał w odpowiedzi do wpisu Joanny Miziołek, dziennikarki "Wprost", Andrzej Duda. Prezydent odniósł się w ten sposób do sporów po twitterowym wpisie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który skrytykował piątkowe spotkanie Cichanouskiej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej próbował dopytać Andrzeja Dudę, jak odnosi się do wypowiedzi Terleckiego odsyłającego do "szukania pomocy w Moskwie". "Milcząco i akceptująco? Wciąż nie mogę znaleźć Pana komentarza w tej sprawie" - napisał polityk. "Jakiś problem z czytaniem ze zrozumieniem u Pana występuje, Panie Pośle?" - odpowiedział mu prezydent.

Przypomnijmy, że w piątek wicemarszałek Ryszard Terlecki zamieścił na Twitterze wpis, który wywołał ogromną polityczną burzę. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie" - napisał szef Klubu Parlamentarnego PiS. "My popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - stwierdził polityk PiS. W związku z wpisem Terleckiego politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie wniosku o odwołanie wicemarszałka Sejmu. 

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiSKO składa wniosek o odwołanie Terleckiego. "Dość kompromitowania Polski"

Cichanouska: Chciałabym, aby ta osoba spojrzała w oczy mamy Romana Protasiewicza, w oczy moich dzieci

Wcześniej przywódczyni białoruskiej opozycji podziękowała za wsparcie wszystkim politykom, z którymi rozmawiała w czasie swojej wizyty w Polsce. "Wsparcie Polski dla naszej demokracji jest kluczowe"- napisała na Twitterze. Zamieściła też zdjęcia ze spotkań z obu prezydentami. "Jestem ogromnie wdzięczna polskiemu rządowi i wszystkim politycznym siłom w Polsce na wspólne wsparcie Białorusinów"- napisała liderka białoruskiej opozycji na Twitterze

Swiatłana Cichanouska, oprócz Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego, rozmawiała również z premierem Mateuszem Morawieckim. W swoim wpisie na Twitterze podziękowała szczególnie prezydentowi Andrzejowi Dudzie za program stypendialny, który wzmocni telewizję Biełsat i pomoże wywierać silniejszy nacisk ekonomiczny na reżim Aleksandra Łukaszenki.

W sobotę we Wrocławiu Swiatłana Cichanouska pytana przez dziennikarzy o wpis Ryszarda Terleckiego odparła, że "nie należy manipulować i wykorzystywać politycznie sytuacji na Białorusi". - Chciałabym, aby ta osoba spojrzała w oczy mamy Romana Protasiewicza, w oczy moich dzieci, tysięcy dzieci, które pozostały bez rodziców - powiedziała, cytowana przez Onet.pl. Cichanouska wzięła udział w uroczystości odsłonięcia muralu, który upamiętnia przyznanie białoruskiej opozycji Nagrody im. Sacharowa. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez unijną instytucję za działania na rzecz ochrony praw człowieka.

Swiatłana CichanouskaCichanouska odniosła się do wpisu Terleckiego. "Bardzo dziwny tweet"

Więcej o: