Pomnik Jana Olszewskiego odsłonięty w Okuniewie. Kurski o "hejcie i nienawiści w polskich mediach"

W Okuniewie w woj. mazowieckim został w piątek odsłonięty pomnik Jana Olszewskiego, który od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. pełnił funkcję premiera. Na uroczystości pojawili się m.in. były szef MON i prezes TVP Jacek Kurski. Wygłoszone przez Kurskiego przemówienie trwało blisko 13 minut, w całości było transmitowane w TVP Info.

Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski przypomniał, że inicjatywa budowy pomnika Jana Olszewskiego wyszła od mieszkańców gminy: - Tu mieszkała jego rodzina - dziadek, tata. Do dziś są tutaj jego kuzyni, krewni i spadkobiercy jego tradycji. To te osoby zainicjowały powstanie tego pomnika - mówił burmistrz.

Podczas odsłonięcia pomnika odczytano listy skierowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, marszałek Sejmu Elżbietę Witek i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Głos zabrali m.in. były szef MON Antoni Macierewicz i prezes TVP Jacek Kurski, który w przeszłości współpracował z Olszewskim jako działacz Ruchu Odbudowy Polski.

Przemówienie Jacka Kurskiego trwało blisko 13 minut. Było transmitowane na żywo w TVP Info. Wspomniał, że pierwszy raz spotkał się z Janem Olszewskim w listopadzie 1991 r. Kurski pracował wtedy w TVP jako dziennikarz.

- To był bardzo charakterystyczny moment, telewizja była w rękach nominata ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy i była zasadniczo wroga, zasadniczo przeciwna, niechętna tej tworzącej się inicjatywie, jaką był rząd skupiony wokół Jana Olszewskiego - opowiadał Kurski.

Dodał, że po obaleniu rządu doszło do "próby zakopania żywcem" Jana Olszewskiego. - Takiego straszliwego hejtu, takiej nienawiści, jaka wtedy wzięła górę w polskich mediach, nie było potem przez wiele lat. Ona potem wróciła przy przemyśle pogardy wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego - stwierdził prezes TVP. 

Zobacz wideo Polska nie dołączyła do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: Chodzi o to, żeby nie poddawać się zewnętrznej kontroli

Pomnik Jana Olszewskiego w Okuniewie

Odsłonięcie pomnika Jana Olszewskiego w Okuniewie przypadło w 29. rocznicę odwołania rządu Jana Olszewskiego. W 1992 roku centroprawicowy gabinet Jana Olszewskiego został odwołany, kiedy do rąk parlamentarzystów i prezydenta trafiła lista agentów SB przygotowana przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza.

Wydarzenia te przeszły do historii jako "noc teczek". Lista zawierała 64 nazwiska - członków rządu, między innymi szefa doradców premiera, dwóch ministrów oraz 6 wiceministrów, posłów i senatorów, a także prezydenta Lecha Wałęsy.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r. w wieku 88 lat.

Więcej o: