Polskie działaczki na Białorusi: Państwo polskie uratowało nas od więzienia

Trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi zostały wypuszczone z aresztów. Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa są już w Polsce, a Paniszewa czas spędzony w areszcie określa jako okrutne dni niewinnych osób przyprowadzonych do więzienia pod wymyślnym zarzutem.

"Na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych, 25 maja 2021 r. do Polski przyjechały działaczki mniejszości polskiej z Białorusi panie Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa. Osobom tym udzielono niezbędnego wsparcia i zostały otoczone odpowiednią opieką" - napisano na Twitterze Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zobacz wideo Arłukowicz: Osoby walczące o demokrację na Białorusi nie mogą zostać same

Paniszewa: Okrutne dni dla niewinnych osób

- Dziękujemy polskiemu państwu, które uratowało nas od więzienia; dziękujemy prezydentowi Dudzie i polskim służbom konsularnym - mówiła na środowej konferencji prasowej Anna Paniszewa, jedna z działaczek mniejszości polskiej na Białorusi. Paniszewa stwierdziła, że czas spędzony w areszcie to okrutne dni niewinnych osób, których przyprowadzono do więzienia pod wymyślnym zarzutem - pisze polsatnews.pl.

Sciapan Łatypau przewożony do szpitalaBiałoruś. Więzień polityczny przebił sobie gardło na sali sądowej

Polskie aktywistki były przetrzymywane w aresztach na Białorusi w związku z oskarżeniami dotyczącymi ich udziału w upamiętnianiu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Po wywiezieniu do Polski na razie nie będą mogły powrócić na Białoruś, gdzie pozostały ich rodziny.

Białoruś. W areszcie wciąż są więzieni inni Polacy

Aresztowanie Tiszkowskiej, Biernackiej i Paniszewej było efektem represji wymierzonych w przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi. W areszcie nadal są więzieni Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze oraz Andrzej Poczobut, polski działacz i dziennikarz.

Anna PaniszewaBiałoruś. Trzy polskie działaczki uwolnione z aresztów są już w Polsce

Uwolnienia Polaków z białoruskich aresztów domagają się władze w Warszawie. Pracują w tym kierunku również polscy dyplomaci w Mińsku. - Polska nigdy nie zostawi swoich rodaków w potrzebie - oświadczył w środę wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Więcej o: