Jaka pogoda na czerwcówkę? "W Polsce będzie dominował klin wyżowy". Skok temperatury od piątku

Dotychczasowa pogoda pozostawiała wiele do życzenia pod względem temperatury. Lada moment sytuacja meteorologiczna ma jednak ulec zmianie. Ze wschodu i południowego wschodu Europy do Polski napłynie ciepłe powietrze. Już 4 czerwca możemy spodziewać się wyższej temperatury. "W nadchodzący weekend nad naszym krajem będzie dominował klin wyżowy - opisują eksperci z IMGW.

Zgodnie z najnowszą prognozą długoterminową na 16 dni do całej Europy w najbliższych dniach ma napłynąć ocieplenie. Skok temperatury powietrza najbardziej odczuć mają mieszkańcy południowej oraz południowo-wschodniej części kontynentu, gdzie na termometrach pojawi się do 40 stopni Celsjusza. Jak informują synoptycy z AccuWeather, fala upałów utrzyma się w Hiszpanii oraz Portugalii, gdzie temperatura będzie wahała się od 26 do 35 st. C, miejscami osiągnie nawet 40 st. C. 

Pogoda. Upał w Europie. W Polsce również nieco cieplej

Synoptycy z dobrapogoda24.pl wskazują, że już pierwsze dni czerwca mają przynieść w naszym kraju ocieplenie. "W nadchodzący weekend nad Polską dominował będzie klin wyżowy [inaczej klin wysokiego ciśnienia - red.], który zapewni nam stabilną, przeważnie suchą pogodę z niewielkim zachmurzeniem. Zrobi się też cieplej" - podaje z kolei Instytut Gospodarki i Meteorologii Wodnej.

Od 4 czerwca na zachodzie Polski, a w kolejnych dniach również w centrum i na południu na termometrach zobaczymy do 24-28 stopni Celsjusza. IMGW opisuje też, że sobota 5 czerwca będzie na ogół pogodna. "Szansa na przelotne, popołudniowe opady deszczu wystąpi jedynie lokalnie, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski. Temperatura maksymalna na ogół od 21 stopni C do 25 stopni C, w obszarach podgórskich oraz nad morzem od 17 stopni C do 20 stopni C". Dominować będzie słaby wiatr.

Z kolei w niedzielę deszcz możliwy będzie głównie na południowym zachodzie i krańcach południowych Polski. "Na pozostałym obszarze prawdopodobieństwo opadów będzie niskie. Temperatura maksymalna ponownie przeważnie w przedziale od 21 stopni C do 25 stopni C, choć w obszarach podgórskich i nad samym morzem będzie nieco chłodniej, od 17 stopni C do 21 stopni C". Wiatr nadal ma być słaby i umiarkowany.

Na razie mowa więc o dniach gorących, ale nie upalnych. W pierwszej połowie czerwca możemy spodziewać się letniej temperatury, ale z pewnością nie będzie upału

Według prognozy portalu fanipogody.pl już w połowie przyszłego tygodnia na skutek napływającej masy ciepłego powietrza temperatura podskoczy do 29 st. C. Okresami pojawią się burze z opadami deszczu. 

Więcej o: