Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych już 7 czerwca. Apelują o pilne spotkanie z premierem

Organizacje związane z ochroną zdrowia żądają pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Jednym z tematów rozmów mają być podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych, które zapowiedziały na przyszły tydzień rozpoczęcie trajku ostrzegawczego.

"Pierwszy raz od dwudziestu lat udało się wypracować wspólne stanowisko tak szerokiego grona podmiotów, którym na sercu leży dobro pacjentów i przyszłość stabilnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce" - można przeczytać w komunikacie po spotkaniu zorganizowanym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Treść komunikatu przytacza portal RMF24. Spotkanie kilkunastu organizacji dotyczyło m.in. strajku pielęgniarek i położonych, który zaplanowano na poniedziałek 7 czerwca.  

Zobacz wideo Fiałek: Po pandemii wielu medyków wyemigruje. To będzie tragedia większa niż COVID-19

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek. Doszło do spotkania kilkunastu organizacji ochrony zdrowia

W komunikacie wydanym po zakończeniu spotkania podkreślono, że organizacje "żądają od premiera RP i ministra zdrowia pilnego spotkania", na którym zostaną omówione problemy związane z deklaracją podpisaną przez uczestników spotkania. Deklaracja dotyczy "współpracy w celu zapewnienia właściwego i stabilnego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych zapewniającego prawidłowe funkcjonowanie podmiotów leczniczych".

Małgorzata ManowskaOświadczenie Manowskiej ws. Juszczyszyna. "Nie zamierzam ingerować"

Pod deklaracją podpisały się przede wszystkim organizacje związane z ochroną zdrowia: Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Polska Federacja Szpitali, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Forum Związków Zawodowych Branża Ochrony Zdrowia, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, ale również związki samorządów terytorialnych oraz Pracodawcy Rzeczypospolitej. 

Fiasko rozmów ws. podwyżek. Pielęgniarki zapowiedziały strajk

Pod koniec maja OZZPiP poinformował, że 7 czerwca zostanie przeprowadzony strajk ostrzegawczy w szpitalach na terenie całej Polski i akcje solidarnościowe wspierające działania pielęgniarek i położnych. Strajk ostrzegawczy będzie polegał na krótkotrwałym wstrzymaniu się od pracy. Zgodnie z polskim prawem pracy może on zostać zorganizowany jednorazowo na czas nie dłuższy niż dwie godziny. 

Bezpośrednią przyczyną strajku jest fiasko rozmów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z pielęgniarkami, które domagają się podwyżki wynagrodzeń. Chodzi o szczegółowe rozwiązania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. - Usłyszałyśmy od ministra zdrowia, że oni nie mają tyle pieniędzy, żeby takiej grupie pielęgniarek dać podwyżkę - powiedziała przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok po spotkaniu z szefem resortu zdrowia, które odbyło się 17 maja.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz po spotkaniu podkreślił, że resort "jest zaskoczony postawą pań pielęgniarek". - Minister, jak i cały zespół, który przyszedł na to spotkanie ze strony ministerstwa, był przygotowany do rozmów - powiedział, po czym dodał, że "normalnym forum do rozmowy" na tematy wskazane przez pielęgniarki jest Rada Dialogu Społecznego. 

Gmach główny AGHPraktyki na AGH tylko dla zaszczepionych. RPO prosi o wyjaśnienia

Więcej o: