Rzecznik Praw Dziecka o zaostrzeniu kar za przemoc wobec dzieci: Innej rady moim zdaniem nie ma

- Trzeba uderzyć w sprawców i pokazać tym, którzy podnoszą rękę na dzieci, że ta im bardzo szybko uschnie - odpowiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak na pytanie, czy należy zaostrzyć kary wobec osób, które znęcają się nad dziećmi. Pawlak wyjaśnił także, że trzeba ujednolicić przepisy dotyczące zbierania danych o przestępstwach popełnianych wobec dzieci.

 - Nie tylko chodzi o długość izolacji, ale też o funkcję odstraszającą kary, która byłaby surowa. Innej rady moim zdaniem nie ma, skoro nie docierają moje prośby i apele. Trzeba uderzyć w sprawców i pokazać tym, którzy podnoszą rękę na dzieci, że ta im bardzo szybko uschnie i będą ponosić bardzo surowe konsekwencje - mówił Mikołaj Pawlak pytany o zaostrzenie kar wobec osób, które znęcają się nad dziećmi.

Zobacz wideo Rzecznik Praw Dziecka: "Telefon zaufania działa całodobowo". Mazurek: "Sprawdzam!"

Rzecznik Praw Dziecka o ujednoliceniu zbierania informacji o przestępstwach wobec dzieci: Przepisy są gotowe

Mikołaj Pawlak, gość Polsat News pytany, czy istnieje system zbierający dane dotyczące przestępstw popełnianych na dzieciach, wyjaśnił, że "nie ma jednego systemowego rozwiązania, które pozwalałoby zbierać wszystkie dane. Ja dowiaduję się od Komend Powiatowych i Komendy Głównej Policji, jeśli mnie zawiadomią, od mediów albo gdy ktoś do mnie napisze".

Zdjęcie ilustracyjneID usunęła z zawodu prokuratora, który oskarżył Tomasza Komendę

Dodał jednak, że należy ujednolicić przepisy w sprawie gromadzenia informacji o przestępstwach wobec dzieci i podkreślił, że "przepisy są gotowe".  - Wszystkie organy miałyby obowiązek mnie informować o przestępczości wobec dzieci. Teraz statystyka jest dostępna na policji i w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale to wszystko będzie się rozbijać o techniczne aspekty. Trzeba je ujednolicić. Miejmy nadzieję, że niedługo te przepisy wejdą w życie - mówił Rzecznik Praw Dziecka.

Mikołaj Pawlak chory na COVID-19. Rzecznik praw dziecka apeluje, aby na siebie uważaćMikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, chory na COVID-19

Rzecznik Praw Dziecka o pobiciu 3-latki z Torunia: Powtarza się fala tego rodzaju przestępstw

Mikołaj Pawlak odniósł się również do brutalnego pobicia niespełna 3-letniej dziewczynki z Torunia, która obecnie przebywa w szpitalu w śpiączce. Rodzicom dziecka prokuratura już postawiła zarzut usiłowania zabójstwa córki. - Ostatnio powtarza się fala tego rodzaju przestępstw. Brakuje rozwiązania systemowego w tego typu sytuacjach. Nie respektujemy praw dzieci - zauważył Rzecznik Praw Dziecka.

Więcej o: