Dane adwokatów do kupienia w sieci? NRA: Na chwilę obecną nie potwierdzono wycieków danych

W sieci pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży dostępu do loginów i haseł do skrzynek mailowych adwokatów i okręgowych rad adwokackich. Aktywista Bart Staszewski, który natrafił na anons, twierdzi, że "może to być jeden z największych wycieków adwokatury". Naczelna Rada Adwokacka informuje, że sprawę bada, ale na razie nie stwierdziła, by doszło do wycieku.

"Podczas zajęć z informatyki śledczej z ppłk. rez. Krzysztofem Paradowskim na Collegium Civitas, podczas analizy zawartości darknetu poprzez przeglądarkę TOR przypadkiem odkryłem ofertę sprzedaży danych dostępowych do skrzynek polskich adwokatów. Od razu poinformowałem adwokaturę a w dniu dzisiejszym także policję. Może to być jeden z największych wycieków adwokatury" - pisze na Facebooku Bart Staszewski, filmowiec i aktywista. 

Zobacz wideo Borowski o przegranej w Senacie: Mamy kaca

Wyciekły dane adwokatów? NRA: Na chwilę obecną nie potwierdzono naruszeń 

Na zamieszczonym przez niego zrzucie ekranu widzimy ofertę z cennikiem. Autor ogłoszenia proponuje dostępy do skrzynek e-mail okręgowych rad adwokackich po 5000 zł za konto. Według ogłoszenia za 1000 zł można dostać dostęp do skrzynki konkretnego adwokata, natomiast 2500 zł to koszt dostępu do kont "osób układających zadania na egzamin adwokacki". "Ceny zawierają loginy i hasła do paneladwokata.pl oraz prywatnych skrzynek e-mail" - czytamy. 

Do sprawy odniosła się Naczelna Rada Adwokacka. "W kontekście informacji o możliwym naruszeniu bądź wycieku danych z bazy danych obsługiwanej przez system jednej z okręgowych rad adwokackich Naczelna Rada Adwokacka informuje, że zostały uruchomione odpowiednie dla takich sytuacji procedury prewencyjne" - czytamy w komunikacie NRA. "Ponadto nasi usługodawcy dokonują badania, czy wyciek faktycznie miał miejsce oraz jaka jest skala ewentualnego naruszenia danych. Na chwilę obecną nie potwierdzono naruszeń czy wycieków danych. O sprawie będziemy informować" - podkreśla rada.

NRA prewencyjnie zaleca "wszystkim adwokatom zmianę hasła do używanych skrzynek pocztowych niezależnie od tego, czy są one dostarczane przez providerów współpracujących z NRA".

Paweł Kukiz w Sejmie RPPiS i Kukiz'15 podpisały umowę programową. Potwierdził to Paweł Kukiz

Więcej o: