Obajtek o odprawach dla dziennikarzy Polska Press: To nie są publiczne pieniądze. "Nikt nie został wyrzucony"

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał w niedzielnym wywiadzie dla radiowej Jedynki, że żadna z osób pracująca w dziennikach wydawanych przez Polska Press nie została wyrzucona. Przyznał jednak, że dziennikarzom, którzy decydują się na odejście za porozumieniem stron, wypłacane są odprawy. Podkreślił jednocześnie, że "to nie są publiczne pieniądze".

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został zapytany w niedzielnym wywiadzie dla Polskiego Radia o wypłacanie odpraw tym dziennikarzom Polska Press, którzy decydują się na odejście z redakcji za porozumieniem stron.

- To nie są publiczne pieniądze, to my wpłacamy do 36 miliardów złotych danin do państwa polskiego, co roku. Jesteśmy spółką wolnorynkową, 40 proc. mamy przychodów z rynku polskiego, 60 proc. z rynków zewnętrznych - przekonywał Obajtek.

Jak dodał, ludzie opowiadają w tej kwestii kłamliwe rzeczy. - To nie są publiczne pieniądze, jeszcze raz podkreślam - mówił.

Daniel Obajtek zaznaczył, że "nikt nie został wyrzucony, ci ludzie mogli się zgodzić, a nie musieli się zgodzić". - Oczywiście, że były odprawy. Nikt nikogo nie zmusza do wzięcia odprawy. Mógł ktoś powiedzieć: "nie, nie zgadzam się, chcę dalej pracować". Czy słyszała pani, by ktoś został brutalnie wyrzucony? No nie - stwierdził.

- Nie wymieniliśmy dziennikarzy, myślimy wręcz, by ich wzmocnić odpowiednimi warunkami pracy i płacy. Nie zmienia się linia redakcyjna, dalej chcemy docierać do społeczeństwa, chcemy, żeby było jak najwięcej informacji regionalnych - przekonywał.

Prezes PKN Orlen zaznaczał również, że ważna jest dla niego "wolność słowa". - Nawet [w dziennikach Polska Press - red.] były przedruki z różnych napastliwych ataków na moją osobę, jakoś to tolerowałem - powiedział.

Zobacz wideo Trybunał Stanu dla Morawieckiego? Arłukowicz: Przyjdzie czas, że sprawiedliwość wróci na właściwe tory

Przejęcie Polska Press przez Orlen

W kwietniu w zarządzie Polska Press znalazła się prawicowa dziennikarka Dorota Kania. Swoją karierę rozpoczynała w Radiu Plus, "Życiu Warszawy", "Gazecie Polskiej", "Wprost" oraz TVP. W 2017 roku została redaktorką naczelną Telewizji Republika, zarządzała także krajowym działem "Gazety Polskiej Codziennie". W maju na czele spółki stanął Tomasz Przybek, w przeszłości m.in. członek rady nadzorczej Ruchu i prezes spółki Fratria (wydawca tygodnika "Sieci").

Ani Kania, ani Przybek nie figurują jednak w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z danych dostępnych na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w KRS w rubryce "prezes zarządu" wpisana jest Jolanta Stanek. Członkami zarządu w KRS są natomiast Paweł Fąfara, Krzysztof Świąder i Magdalena Chudzikiewicz.

Gazety Polska PressFala wymiany redaktorów naczelnych w Polska Press. Kim są? Oto lista

W marcu grupa wydawnicza Polska Press formalnie stała się własnością PKN Orlen. Ofertę kupna wydawnictwa - jednej z największych grup wydawniczych w naszym kraju - Orlen złożył jego właścicielowi - niemieckiemu holdingowi Verlagsgruppe Passau - 7 grudnia ubiegłego roku, zawierając z nim umowę przedwstępną.

W kwietniu Sąd uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK zezwalającą na połączenie koncernów Orlen i Polska Press, jednak prezes Orlenu Daniel Obajtek twierdzi, że ta decyzja nie ma wpływu na przejęcie spółki. 

Polska Press. Zmiany redaktorów naczelnych

W czwartek media obiegła informacja o tym, że Wojciech Wybranowski, obecnie publicysta TVP Info, zostanie nowym redaktorem naczelnym "Głosu Wielkopolskiego" należącego do Polska Press. Wcześniej przez 14 lat gazetą kierował Adam Pawłowski.

W kwietniu redaktorem naczelnym "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" został Wojciech Mucha, wieloletni publicysta "Gazety Polskiej". Zastąpił na tym stanowisku Jerzego Sułowskiego. "Dziennikiem Zachodnim" zaczął z kolei kierować Grzegorz Gajda, od 2004 r. związany z oddziałem TVP w Katowicach. Z redakcją pożegnał się wieloletni naczelny Marek Twaróg.

Jarosław KaczyńskiKaczyński orzekł: sąd nie zablokował kupna Polska Press przez Orlen

"Gazetą Codzienną Nowiny" kieruje Arkadiusz Rogowski, który zastąpił Stanisława Sowę. Wcześniej Rogowski był przez kilka lat związany m.in. z rzeszowskim oddziałem Telewizji Polskiej.

W czerwcu miejsce Tomasza Pietraszaka, redaktora naczelnego "Gazety Pomorskiej", "Expresu Bydgoskiego" oraz "Nowości Dziennika Toruńskiego" zajmie Marcin Habel, od dwóch lat szef portalu bydgoszcz.tvp.pl. W latach 2007-2019 był naczelnikiem Wydziału w Departamencie Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Współpracował też z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Nasza Historia" pełni obecnie Tadeusz Płużański, prawicowy publicysta, historyk. W latach 2017-2018 był szefem redakcji reportażu i publicystyki w TVP Info, później związał się z TVP Historia. W przeszłości publikował m.in. w "Najwyższym Czasie!", "Uważam Rze", "Do Rzeczy", "Gazecie Polskiej Codziennie" i "Gazecie Polskiej".

Gazetą "Polska Metropolia Warszawska" od stycznia kieruje Wojciech Rogacin, współtwórca dziennika. Jest związany z Polska Press od 2006 r., od kilku lat pełnił funkcję szefa Agencji Informacyjnej Polska Press. Dotychczasowy redaktor naczelny Paweł Siennicki odszedł z wydawnictwa.

Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. 'Decyzja sądu nie ma wpływu na skuteczność fuzji'Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. "Decyzja sądu bezskuteczna"

To jednak niejedyne zmiany. Z wydawnictwem pożegnali się też inni dziennikarze - na początku maja swoje odejście ogłosił Janusz Szymonik, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Zachodniego". Z gazetą rozstała się również m.in. wiceszefowa newsroomu Katarzyna Pachelska i szef oddziału Śląsk Tomasz Szymczyk.

Z "Nowin" odeszła Katarzyna Mularz, która odpowiadała m.in. za rozwój multimediów. W ostatnich miesiącach z redakcjami rozstawali się również dziennikarze "Głosu Wielkopolski", "Dziennika Bałtyckiego" i "Kuriera Lubelskiego". Z Polska Press odeszli także m.in. prezes poznańskiego oddziału spółki Marek Rodwald oraz prezeska lubelskiego oddziału Joanna Parczyńska.

Więcej o: