Zakaz używania telefonów na pasach. Od 1 czerwca obowiązują nowe mandaty

Senat przyjął poprawkę do noweli wprowadzającej m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy. Doprecyzowuje ona również przepis, dotyczący zakazu korzystania z telefonu, podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca, a niezastosowanie się do nich grozi mandatem. To jednak nie wszystko.

Nowe przepisy wprowadzone do Prawa o ruchu drogowym dotkną zarówno pieszych, jak i kierowców.

Zobacz wideo Motocyklista potrącił kobietę na pasach. Stracił prawo jazdy

Zakaz używania telefonów na pasach. Posypią się mandaty

1 czerwca tego roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, zgodnie z którą pieszy nie może używać telefonu ani innych elektronicznych urządzeń podczas wchodzenia na przejście, ale też przechodzenia przez nie.  wyjaśniał poseł Stefan Krajewski z Koalicji Polskiej, cytowany przez prawo.pl.

Bytom. Nożownik ranił cztery osoby (zdjęcie ilustracyjne) Bytom. 16-latek o trzeciej nad ranem zaatakował nożem czworo domowników

Wynika z tego, że pieszy będzie musiał zrezygnować z telefonu i schować go już w momencie, gdy stoi na krawężniku.

Pieszy będzie bardziej chroniony. Kierowcy z nowymi obowiązkami

Najnowszym obowiązkiem kierowcy będzie umożliwienie pieszemu przejścia przez pasy poprzez ustąpienie mu pierwszeństwa. Ponadto, od 1 czerwca kierowcy będą musieli zwolnić na czas nocnej jazdy. Dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym, w godzinach od 23 do 5, zmniejszy się z 60 do 50 km/h. Oznacza to, że prędkość jazdy za dnia oraz po zmroku zostanie ujednolicona.

Zatrzymanie furgonetki antyaborcyjnej w październiku 2020 r. w Warszawie Młoda kobieta zatrzymała antyaborcyjną furgonetkę. "Odmówiła przyjęcia mandatu"

Nowe przepisy mają również ukrócić tzw. jazdę na zderzaku. Od tej pory kierowcy będą musieli zachować większy odstęp między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Obowiązek zachowania bezpiecznej odległości związany jest z odstępem wynoszącym połowę aktualnej prędkości. Przykładowo, kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m i tak dalej.

Zdaniem ekspertów, wprowadzenie nowych przepisów sprawi, że poprawi się bezpieczeństwo pieszych i kierowców na drogach. W 2020 roku do policji zgłoszono 23 531 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W 2019 liczba ta wynosiła  30 288 wypadków. Z powodu pandemii, liczba wypadków zmniejszyła się zatem o 22 proc.

Więcej o: