Zakaz używania telefonów na pasach. Od 1 czerwca obowiązują nowe mandaty

Senat przyjął poprawkę do noweli wprowadzającej m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy. Doprecyzowuje ona również przepis, dotyczący zakazu korzystania z telefonu, podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca, a niezastosowanie się do nich grozi mandatem. To jednak nie wszystko.

Nowe przepisy wprowadzone do Prawa o ruchu drogowym dotkną zarówno pieszych, jak i kierowców.

Zobacz wideo Motocyklista potrącił kobietę na pasach. Stracił prawo jazdy

Zakaz używania telefonów na pasach. Posypią się mandaty

1 czerwca tego roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, zgodnie z którą pieszy nie może używać telefonu ani innych elektronicznych urządzeń podczas wchodzenia na przejście, ale też przechodzenia przez nie.  wyjaśniał poseł Stefan Krajewski z Koalicji Polskiej, cytowany przez prawo.pl.

Bytom. Nożownik ranił cztery osoby (zdjęcie ilustracyjne)Bytom. 16-latek o trzeciej nad ranem zaatakował nożem czworo domowników

Wynika z tego, że pieszy będzie musiał zrezygnować z telefonu i schować go już w momencie, gdy stoi na krawężniku.

Pieszy będzie bardziej chroniony. Kierowcy z nowymi obowiązkami

Najnowszym obowiązkiem kierowcy będzie umożliwienie pieszemu przejścia przez pasy poprzez ustąpienie mu pierwszeństwa. Ponadto, od 1 czerwca kierowcy będą musieli zwolnić na czas nocnej jazdy. Dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym, w godzinach od 23 do 5, zmniejszy się z 60 do 50 km/h. Oznacza to, że prędkość jazdy za dnia oraz po zmroku zostanie ujednolicona.

Zatrzymanie furgonetki antyaborcyjnej w październiku 2020 r. w WarszawieMłoda kobieta zatrzymała antyaborcyjną furgonetkę. "Odmówiła przyjęcia mandatu"

Nowe przepisy mają również ukrócić tzw. jazdę na zderzaku. Od tej pory kierowcy będą musieli zachować większy odstęp między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Obowiązek zachowania bezpiecznej odległości związany jest z odstępem wynoszącym połowę aktualnej prędkości. Przykładowo, kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m i tak dalej.

Zdaniem ekspertów, wprowadzenie nowych przepisów sprawi, że poprawi się bezpieczeństwo pieszych i kierowców na drogach. W 2020 roku do policji zgłoszono 23 531 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W 2019 liczba ta wynosiła  30 288 wypadków. Z powodu pandemii, liczba wypadków zmniejszyła się zatem o 22 proc.

Więcej o: