Bp Rakoczy ukarany przez Watykan za zaniedbania ws. "nadużyć seksualnych" popełnionych przez duchownych

Watykan podjął decyzję o ukaraniu emerytowanego biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. Jak poinformowała Archidiecezja Krakowska, postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań "w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec nieletnich".

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich" - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej zamieszczonym na stronie internetowej

Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele?

Sprawa bp. Rakoczego. Watykan zakończył dochodzenie i ukarał duchownego

Biskup Tadeusz Rakoczy po przeprowadzonym dochodzeniu decyzją Stolicy Apostolskiej został ukarany za swoje zaniedbania. Podjęto wobec niego następujące decyzje:

  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;
  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;
  • zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;
  • wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Papież FranciszekKulisy pilnego zaproszenia polskich biskupów do Watykanu. "To wezwanie"

Komunikat Archidiecezji Krakowskiej skomentował w mediach społecznościowych ksiądz Wojciech Lemański. Wiadomość o ukaraniu biskupa określił jako kolejny ważny komunikat w jego sprawie, który ukazuje, że papież Franciszek "uruchomił mechanizmy" oczyszczające Kościół. 

"Jest uznanie winy. Są kościelne sankcje. A co najciekawsze - to komunikat archidiecezji krakowskiej. Tak, tej samej, w której rządy sprawuje abp Jędraszewski. Po roli odegranej kiedyś w sprawie abp. Paetza, chyba mało kto spodziewał się tutaj takiej skuteczności. A jednak papież Franciszek uruchomił mechanizmy, które oczyszczają Kościół. Również Kościół w Polsce. Pewien jestem, że do jesiennej wizyty biskupów u papieża Franciszka jeszcze przeczytamy kilka podobnych komunikatów" - napisał ks. Lemański.

Zarzuty wobec biskupa Rakoczego o zignorowanie doniesień ws. działań ks. Wodniaka

- Proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim [ks. Jan Wodniak] wykorzystał mnie kilkaset razy - ujawnił w zeszłym roku Janusz Szymik, cytowany przez "Wyborczą Bielsko-Biała".

O. Adam SzustakO. Szustak skrytykował episkopat. Abp Gądecki zaprasza go na rozmowę

Na początku lat 90. mężczyzna dwukrotnie zgłaszał nadużycia do przełożonego Wodniaka, którym był biskup Rakoczy. Duchowny przez lata nie podjął jednak żadnych działań w tej sprawie. - Będę się za pana modlił - miał wówczas usłyszeć od Rakoczego Szymik. 

W marcu bieżącego roku komisja do spraw pedofilii "skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa" przez biskupa Rakoczego, który od 2013 roku jest na emeryturze. Zarzuty zostały skierowane również w stronę emerytowanego metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza, obecnego biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla i biskupa pomocniczego tej diecezji Piotra Gregera. Czyn określony w przepisie art. 240 par. 1 k.k. mówi o "karalnym niezawiadomieniu o przestępstwie". 

Więcej o: