Pogoda długoterminowa na czerwiec. Jest cień nadziei na więcej ciepła i mniej burz

Pogoda w maju nie rozpieszczała nas szczególnie - ten miesiąc można zaliczyć do chłodnych. Czy w czerwcu będzie cieplej? Najnowsza długoterminowa prognoza pogody oparta na wyliczeniach amerykańskich daje nam, co prawda, cień nadziei na cieplejsze dni z mniejszą ilością wyładowań atmosferycznych. Europejski model częściowo odbiega jednak od tych zapowiedzi.

Synoptyczna prognoza pogody na czerwiec 2021 została opublikowana na portalu dobrapogoda24.pl. Jak poinformowano, według amerykańskiej prognozy w przyszłym miesiącu czekają nas stabilne, ciepłe okresy, podczas których temperatura powietrza może przekraczać normę. Model europejski zapowiada się jednak nieco inaczej - tutaj przewiduje się głównie wskaźniki nieco poniżej normy. 

Zobacz wideo Spójrz na niebo. Czy wiesz, jakie widzisz chmury?

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Model amerykański

Zgodnie z amerykańską prognozą CFS w skali całego miesiąca, temperatura powietrza powinna utrzymywać się w normie. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie, południu czy północy może ją nawet przekroczyć. Czerwiec zapowiada się więc nieco cieplej niż kwiecień i maj, które przyniosły nam sporo chłodu.

Suma opadów w najbliższym miesiącu ma być poniżej normy. Jak wskazują synoptycy z portalu, takie zjawisko zdarza się w tym miesiąca niezbyt często. Przewidywana pogoda ma być wynikiem układu barycznego - prawdopodobny wyż umieszczony jest okresowo w północnej lub wschodniej części Europy. Mniejsze, niżowe układy z kolei w zachodnich i południowo-zachodnich regionach. 

Oznacza to, że nadejdą dni ciepłe, a pomiędzy nimi a tymi chłodniejszymi mogą zdarzyć się silniejsze burze z gradem, wiatrem czy ulewnymi opadami deszczu

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Model europejski

Początek miesiąca według obu modeli zapowiada się podobnie - z temperaturą powietrza poniżej normy. W kolejnych tygodniach według modelu amerykańskiego powinna jednak wzrosnąć. Na przeważającym obszarze kraju na termometrach powinno pojawić się ok. 21-25 st. C. 

Europejski model wskazuje na umiarkowaną temperaturę, okresami nawet niską, zwłaszcza na początku miesiąca. Zgodnie z zapowiedziami suma opadów będzie w normie, a temperatura - poniżej. Ciepłe dni mają przeplatać się z chłodniejszymi. W prognozach nie ma też zapowiedzi dłuższych gorących okresów z upałami. 

Pamiętajmy jednak, że prognozy długoterminowe bardzo łatwo mogą ulec zmianie pod wpływem niespodziewanych zjawisk, dlatego warto obserwować doniesienia pogodowe na bieżąco. 

Więcej o: