Pogoda długoterminowa na czerwiec. Jest cień nadziei na więcej ciepła i mniej burz

Pogoda w maju nie rozpieszczała nas szczególnie - ten miesiąc można zaliczyć do chłodnych. Czy w czerwcu będzie cieplej? Najnowsza długoterminowa prognoza pogody oparta na wyliczeniach amerykańskich daje nam, co prawda, cień nadziei na cieplejsze dni z mniejszą ilością wyładowań atmosferycznych. Europejski model częściowo odbiega jednak od tych zapowiedzi.

Synoptyczna prognoza pogody na czerwiec 2021 została opublikowana na portalu dobrapogoda24.pl. Jak poinformowano, według amerykańskiej prognozy w przyszłym miesiącu czekają nas stabilne, ciepłe okresy, podczas których temperatura powietrza może przekraczać normę. Model europejski zapowiada się jednak nieco inaczej - tutaj przewiduje się głównie wskaźniki nieco poniżej normy. 

Zobacz wideo Spójrz na niebo. Czy wiesz, jakie widzisz chmury?

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Model amerykański

Zgodnie z amerykańską prognozą CFS w skali całego miesiąca, temperatura powietrza powinna utrzymywać się w normie. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie, południu czy północy może ją nawet przekroczyć. Czerwiec zapowiada się więc nieco cieplej niż kwiecień i maj, które przyniosły nam sporo chłodu.

Suma opadów w najbliższym miesiącu ma być poniżej normy. Jak wskazują synoptycy z portalu, takie zjawisko zdarza się w tym miesiąca niezbyt często. Przewidywana pogoda ma być wynikiem układu barycznego - prawdopodobny wyż umieszczony jest okresowo w północnej lub wschodniej części Europy. Mniejsze, niżowe układy z kolei w zachodnich i południowo-zachodnich regionach. 

Oznacza to, że nadejdą dni ciepłe, a pomiędzy nimi a tymi chłodniejszymi mogą zdarzyć się silniejsze burze z gradem, wiatrem czy ulewnymi opadami deszczu

Prognoza długoterminowa IMGW (zdjęcie ilustracyjne)Długoterminowa prognoza pogody na wakacje. IMGW: To lato będzie troszeczkę inne

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Model europejski

Początek miesiąca według obu modeli zapowiada się podobnie - z temperaturą powietrza poniżej normy. W kolejnych tygodniach według modelu amerykańskiego powinna jednak wzrosnąć. Na przeważającym obszarze kraju na termometrach powinno pojawić się ok. 21-25 st. C. 

Europejski model wskazuje na umiarkowaną temperaturę, okresami nawet niską, zwłaszcza na początku miesiąca. Zgodnie z zapowiedziami suma opadów będzie w normie, a temperatura - poniżej. Ciepłe dni mają przeplatać się z chłodniejszymi. W prognozach nie ma też zapowiedzi dłuższych gorących okresów z upałami. 

Pamiętajmy jednak, że prognozy długoterminowe bardzo łatwo mogą ulec zmianie pod wpływem niespodziewanych zjawisk, dlatego warto obserwować doniesienia pogodowe na bieżąco. 

Pogoda. Kiedy zrobi się cieplej? Już niedługo na termometrach 27 stopni (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Kiedy zrobi się cieplej? Już wkrótce na termometrach 27 stopni

Więcej o: