Fala wymiany redaktorów naczelnych w Polska Press. Kim są nowi szefowie gazet? Oto lista

Zmiana na stanowisku redaktora naczelnego "Głosu Wielkopolskiego" to już kolejny etap rewolucji, która ma miejsce w ostatnich miesiącach w dziennikach należących do Polska Press. Na kierownicze stanowiska powoływani są w większości prawicowi dziennikarze, którzy mają na swoim koncie współpracę m.in. z TVP czy "Gazetą Polską".

W czwartek media obiegła informacja o tym, że Wojciech Wybranowski, obecnie publicysta TVP Info, zostanie nowym redaktorem naczelnym "Głosu Wielkopolskiego" należącego do Polska Press. Wcześniej przez 14 lat gazetą kierował Adam Pawłowski.

Wybranowski współpracował z takimi tytułami jak: "Do Rzeczy", "Nasz Dziennik", "Rzeczpospolita", "Uważam Rze" oraz portalem Wirtualna Polska. Pracę w mediach rozpoczynał właśnie w "Głosie Wielkopolskim". "Idę do gazety, w której 29 lat temu zaczęła się moja przygoda z dziennikarstwem" - napisał w czwartek na Twitterze Wybranowski.

Akcja Naszości w Poznaniu. Policjanci niosą Filipa Rdesińskiego, który był już za PiS szefem rządowego radia w Poznaniu. Pierwszy z lewej - Wojciech Wybranowski, nowy redaktor naczelny 'Głosu Wielkopolskiego'Akcja Naszości w Poznaniu. Policjanci niosą Filipa Rdesińskiego, który był już za PiS szefem rządowego radia w Poznaniu. Pierwszy z lewej - Wojciech Wybranowski, nowy redaktor naczelny 'Głosu Wielkopolskiego' ŁUKASZ CYNALEWSKI

Polska Press. Zmiany redaktorów naczelnych

W kwietniu redaktorem naczelnym "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" został Wojciech Mucha, wieloletni publicysta "Gazety Polskiej". Zastąpił na tym stanowisku Jerzego Sułowskiego. "Dziennikiem Zachodnim" zaczął z kolei kierować Grzegorz Gajda, od 2004 r. związany z oddziałem TVP w Katowicach. Z redakcją pożegnał się wieloletni naczelny Marek Twaróg.

"Gazetą Codzienną Nowiny" kieruje Arkadiusz Rogowski, który zastąpił Stanisława Sowę. Wcześniej Rogowski był przez kilka lat związany m.in. z rzeszowskim oddziałem Telewizji Polskiej.

W czerwcu miejsce Tomasza Pietraszaka, redaktora naczelnego "Gazety Pomorskiej", "Expresu Bydgoskiego" oraz "Nowości Dziennika Toruńskiego" zajmie Marcin Habel, od dwóch lat szef portalu bydgoszcz.tvp.pl. W latach 2007-2019 był naczelnikiem Wydziału w Departamencie Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Współpracował też z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zobacz wideo Trybunał Stanu dla Morawieckiego? Arłukowicz: Przyjdzie czas, że sprawiedliwość wróci na właściwe tory

Od czerwca redaktorką naczelną "Gazety Wrocławskiej" (za Arkadiusza Franasa) będzie Alicja Giedroyć-Skiba, która była w przeszłości związana z dziennikiem, pracowała też jako kierownik oddziału dolnośląskiego "Gazety Polskiej Codziennie", a także była komentatorem w działach społeczno-politycznym oraz magazynie tygodniowym "Wieczoru Wrocławia".

W przyszłym miesiącu "Gazetą Lubuską" kierować będzie Janusz Życzkowski, do tej pory zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Zachód. W przeszłości m.in. kierował redakcją Radia Plus Zielona Góra. Dotychczasowych redaktor naczelny dziennika - Szymon Kozica - zostanie szefem działu sportowego.

W ostatnich tygodniach p.o. redaktora naczelnego "Kuriera Lubelskiego" został Wojciech Pokora, od 2016 r. związany z Polskim Radiem Lublin, gdzie pełnił funkcję szefa redakcji internetowej. Wcześniej współpracował m.in. z "Gazetą Polską", "Rzeczpospolitą" i Radiem Wnet. Dotychczasowa redaktor naczelna Sylwia Szewc-Koryszko przebywa na urlopie macierzyńskim. Jej nazwisko wciąż figuruje na stronie internetowej dziennika.

Funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Nasza Historia" pełni obecnie Tadeusz Płużański, prawicowy publicysta, historyk. W latach 2017-2018 był szefem redakcji reportażu i publicystyki w TVP Info, później związał się z TVP Historia. W przeszłości publikował m.in. w "Najwyższym Czasie!", "Uważam Rze", "Do Rzeczy", "Gazecie Polskiej Codziennie" i "Gazecie Polskiej".

Gazetą "Polska Metropolia Warszawska" od stycznia kieruje Wojciech Rogacin, współtwórca dziennika. Jest związany z Polska Press od 2006 r., od kilku lat pełnił funkcję szefa Agencji Informacyjnej Polska Press. Dotychczasowy redaktor naczelny Paweł Siennicki odszedł z wydawnictwa.

To jednak niejedyne zmiany. Z wydawnictwem pożegnali się też inni dziennikarze - na początku maja swoje odejście ogłosił Janusz Szymonik, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Zachodniego". Z gazetą rozstała się również m.in. wiceszefowa newsroomu Katarzyna Pachelska i szef oddziału Śląsk Tomasz Szymczyk.

Z "Nowin" odeszła Katarzyna Mularz, która odpowiadała m.in. za rozwój multimediów. W ostatnich miesiącach z redakcjami rozstawali się również dziennikarze "Głosu Wielkopolski", "Dziennika Bałtyckiego" i "Kuriera Lubelskiego". Z Polska Press odeszli także m.in. prezes poznańskiego oddziału spółki Marek Rodwald oraz prezeska lubelskiego oddziału Joanna Parczyńska.

Przejęcie Polska Press przez Orlen

W kwietniu w zarządzie Polska Press znalazła się prawicowa dziennikarka Dorota Kania. Swoją karierę rozpoczynała w Radiu Plus, "Życiu Warszawy", "Gazecie Polskiej", "Wprost" oraz TVP. W 2017 roku została redaktorką naczelną Telewizji Republika, zarządzała także krajowym działem "Gazety Polskiej Codziennie". W maju na czele spółki stanął Tomasz Przybek, w przeszłości m.in. członek rady nadzorczej Ruchu i prezes spółki Fratria (wydawca tygodnika "Sieci").

W marcu grupa wydawnicza Polska Press formalnie stała się własnością PKN Orlen. Ofertę kupna wydawnictwa - jednej z największych grup wydawniczych w naszym kraju - Orlen złożył jego właścicielowi - niemieckiemu holdingowi Verlagsgruppe Passau - 7 grudnia ubiegłego roku, zawierając z nim umowę przedwstępną.

W kwietniu Sąd uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK zezwalającą na połączenie koncernów Orlen i Polska Press, jednak prezes Orlenu Daniel Obajtek twierdzi, że ta decyzja nie ma wpływu na przejęcie spółki. 

Ani Kania, ani Przybek nie figurują jednak w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z danych dostępnych na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w KRS w rubryce "prezes zarządu" wpisana jest Jolanta Stanek. Członkami zarządu w KRS są natomiast Paweł Fąfara, Krzysztof Świąder i Magdalena Chudzikiewicz.

Więcej o: