Ryszard Łukasik, admirał floty, nie żyje. "Odszedł wybitny oficer"

Nie żyje admirał Ryszard Łukasik, były dowódca Marynarki Wojennej RP w latach 1996-2003 oraz były zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Admirał Łukasik kierował morskimi siłami zbrojnymi w czasie wejścia Polski do NATO (1999 r.).

Informację o śmierci admirała Ryszarda Łukasika przekazała w mediach społecznościowych Marynarka Wojenna RP. "Odszedł wybitny oficer, niezwykle charyzmatyczny wychowawca wielu pokoleń marynarzy, zawsze służący pomocą oraz swoją wiedzą i doświadczeniem" - można przeczytać w poście. 

Zobacz wideo Wodowanie japońskiego okrętu podwodnego Taigei. "Okręt podwodny na baterie jak w smartfonie"

Ryszard Łukasik nie żyje. "Spokojnej wachty Admirale!"

Ryszard Łukasik urodził się 15 października 1946 roku w Laskowicach-Jelczu. Służbę wojskową rozpoczął w 1964 r. W latach 1996-2003 był dowódcą Marynarki Wojennej RP. W czasie swojej kariery pełnił funkcję zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i obowiązki szefa BBN. Był profesorem wizytującym w Akademii Marynarki Wojennej. 

Budynek ABW  przy ul. RakowieckiejZ ABW odchodzi "szara eminencja" kontrwywiadu. Żaryn: Na własną prośbę

"Odszedł dowódca, który dowodził Marynarką Wojenną w kluczowym dla jej powojennej historii okresie 1996-2003. Te lata to dla polskich sił morskich czas dostosowywania do standardów NATO, przebudowa i modernizacja floty, wejście do służby nowych okrętów, samolotów i śmigłowców, restrukturyzacja, a przede wszystkim członkostwo naszego państwa w Sojuszu Północnoatlantyckim i rosnąca rola sił morskich w systemie obronnym państw NATO" - czytamy w poście. 

Łukasik współtworzył krajowy system Poszukiwania i Ratowania Życia na Morzu. Był inicjatorem założenia Fundacji "O Dach dla Historii Marynarki Wojennej" i budowy Muzeum Marynarki Wojennej. Łukasik był wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny". 

"Admirał floty Ryszard Łukasik zawsze dbał o warunki służby marynarzy i warunki socjalne ich rodzin. Osobiście interesował się losem rodzin marynarzy, którzy odchodzili na wieczną wachtę oraz tych, którzy swoje zadania wypełniali poza granicami kraju. […] Spokojnej wachty Admirale! Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia" - podkreślono w komunikacie Marynarki Wojennej.

Pogoda. Kiedy zrobi się cieplej? Już niedługo na termometrach 27 stopni (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Kiedy zrobi się cieplej? Już wkrótce na termometrach 27 stopni

Więcej o: