Pogoda. Kiedy zrobi się cieplej? Już wkrótce na termometrach 27 stopni

Pogoda do tej pory nas nie rozpieszczała, a maj, tak jak i całą wiosnę, można zaliczyć raczej do chłodnych miesięcy. Ale powoli nadciąga do Polski fala ciepła. Kiedy zanotujemy znaczny wzrost temperatury?

Niedługo czeka nas wyraźne ocieplenie. Miejscami termometry pokażą nawet 27 stopni. Kiedy można się spodziewać prawdziwego, gorącego lata?

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Ocieplenie. Kiedy czeka nas wyższa temperatura?

Prognoza pogody na koniec maja i początek czerwca nie pozostawia złudzeń - trzeba przetrwać jeszcze kilka chłodniejszych dni. Do 1 czerwca temperatura na dość dużym obszarze Polski nie przekroczy 20 stopni Celsjusza - pisze portal dobrapogoda24.pl.  Nie oznacza to jednak, że Polaków w tym roku ominie gorące lato. Zauważalny wzrost temperatury, zdaniem synoptyków, pojawi się jeszcze w pierwszym tygodniu czerwca. W niektórych częściach Polski termometry pokażą wtedy 24-27 stopni Celsjusza.

WMO: Jest 40 proc. szans na to, że Ziemia wkrótce będzie cieplejsza niż cel Porozumienia Paryskiego"To coś więcej niż tylko statystyki". Wkrótce możemy przekroczyć limit ocieplenia

Fale upału będą natomiast w tym roku zdecydowanie krótsze i mniej intensywne niż te, które znamy z ostatnich lat. Ma być też więcej mokrych dni - mówił synoptyk Paweł Staniszewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. Nad kraj napłyną niże atlantyckie, a razem z nimi - deszcz oraz burze. 

Wzrasta średnia globalna temperatura, na Półwyspie Arabskim rekordy ciepła

Z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wynika, że temperatura w Arktyce w tym roku wzrośnie zapewne ponad dwukrotnie szybciej niż średnio na świecie, a temperatura w niemal wszystkich częściach świata w najbliższych pięciu latach będzie wyższa niż średnia z lat 1981-2010.

Prognoza długoterminowa IMGW (zdjęcie ilustracyjne)Długoterminowa prognoza pogody na wakacje. IMGW: To lato będzie troszeczkę inne

W Polsce mamy stosunkowo chłodną wiosnę, ale sytuacja jest zgoła inna chociażby na Półwyspie Arabskim. Tam temperatura jest bliska rekordowo wysokiej i miejscami może przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Na przykład w Katarze, który zanotował w Abu Samra majowy rekord najwyższej temperatury w kraju. Na termometrach mieszkańcy zobaczyli 48,1 stopnia Celsjusza.

Więcej o: