Z ABW odchodzi "szara eminencja" kontrwywiadu. Według Żaryna bez związku ze śmiercią funkcjonariusza

Z ABW odchodzi tzw. szara eminencja kontrwywiadu. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn odniósł się także do medialnych doniesień, jakoby dyrektor płk R. Żebrowski miał stracić stanowisko w związku z wypadkiem na terenie warszawskiej siedziby ABW. - funkcjonariusz ABW w piątek, 21 maja wypadł przez okno. Żaryn wydał oświadczenie także w tej sprawie.

"Kierownictwo, funkcjonariusze i pracownicy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z głębokim żalem przyjęli informację o śmierci swojego kolegi" - poinformował w środę Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Dodał również, że mężczyzna cieszył się dobrą opinią wśród przełożonych oraz był wielokrotnie nagradzany. 

Zobacz wideo Detonacja ładunku, które ABW znalazła przy osobach podejrzanych o przygotowywanie ataków na muzułmanów

"Szara eminencja" kontrwywiadu odchodzi ze służby. Płk Radosław Żebrowski odchodzi na emeryturę

Portal tvn24.pl poinformował, że z cywilnego kontrwywiadu odchodzi wieloletni dyrektor pionu bezpieczeństwa wewnętrznego, pułkownik Radosław Żebrowski. Trwają procedury związane z finalizacją odejścia funkcjonariusza na emeryturę. Tvn24.pl dotarł do pracowników ABW, którzy podali, że odejście Żebrowskiego nie ma bezpośredniego związku ze śmiercią doświadczonego funkcjonariusza, do której doszło w budynku ABW w Warszawie.

- [Żebrowski - red.] Odpowiadał za tropienie nieprawidłowości w służbie, zatem należał do wąskiego kręgu najlepiej poinformowanych osób - powiedział tvn24.pl jeden z funkcjonariuszy ABW. Odchodzący dyrektor, wedle doniesień portalu, prywatnie jest znajomym ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

- Został dyrektorem pionu bezpieczeństwa wewnętrznego ABW i zarazem pełnomocnikiem do spraw informacji niejawnych. Zgodnie z zapisami ustawy, pełnomocnikowi w cywilnych służbach poświadczenie wydaje SKW i na odwrót, czyli pełnomocnikowi w SKW wydaje ABW - wyjaśnił rozmówca portalu.

Tvn24.pl donosi, że pierwsze informacje o planowanym odejściu ze służby płk. Żebrowskiego pojawiły się jeszcze w kwietniu, dlatego nie należy łączyć informacji o rezygnacji ze stanowiska ze śmiercią funkcjonariusza ABW.

Nie żyje funkcjonariusz ABW - mężczyzna wypadł przez okno na 4. piętrze

Stanisław Żaryn poinformował, że 45-letni funkcjonariusz, który w piątek uległ wypadkowi na terenie siedziby ABW w Warszawie (wypadł przez okno) mimo otrzymania natychmiastowej pomocy medycznej, zmarł. "Okoliczności tego zdarzenia bada Prokuratura i Policja" - oświadczył Żaryn. Zmarły był doświadczonym oficerem pionu ochrony informacji niejawnych. Wypadł z okna toalety znajdującej się na czwartym piętrze budynku ABW w Warszawie.

"Zmarły funkcjonariusz pełnił w ostatnich latach stanowisko kierownicze w ABW, był cenionym funkcjonariuszem Agencji. Nie składał raportu o odejściu ze służby, nie był do tego nakłaniany. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie prowadziła postępowania dyscyplinarnego ani sprawdzającego wobec ww. funkcjonariusza" - napisał w oświadczeniu Stanisław Żaryn. 

Daniel Obajtek, prezes OrlenuObajtek uniknął "prześwietlenia" przez służby. Nie ma dostępu do tajemnic kraju

Stanisław Żaryn: Insynuacje "GW" oczerniają tragicznie zmarłego funkcjonariusza ABW i dyrektora Żebrowskiego

Rzecznik odniósł się do tekstu opublikowanego w środę przez "Gazetę Wyborczą" i podkreślił, że "insynuacje 'GW' oczerniają tragicznie zmarłego funkcjonariusza ABW i dyr. Żebrowskiego". "GW" napisała, że zmarły major Michał M., "był obiektem dochodzenia prowadzonego przez inspektorat wewnętrzny tej służby". Dodatkowo informatorzy "GW" powiązali "odejście Żebrowskiego bezpośrednio ze śmiercią mjr. Michała M." - czytamy w teście dziennikarza "GW".

W środę na Twitterze Żaryn wyjaśnił, że "wspomniany w 'GW' dyrektor płk R. Żebrowski odszedł z ABW na własną prośbę, w związku z nabyciem praw emerytalnych. Jego decyzja o odejściu była na prośbę przełożonych kilkukrotnie odraczana". Płk Żebrowski przez pięć lat był dyrektorem pionu bezpieczeństwa wewnętrznego. 

ABW (zdjęcie ilustracyjne)RMF FM: Funkcjonariusz ABW wypadł z okna na czwartym piętrze. Mężczyzna zmarł

Tragiczny wypadek w warszawskiej siedzibie ABW 

W piątek 21 maja około godziny 10 funkcjonariusz wypadł przez okno na czwartym piętrze budynku ABW w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Śledztwo wyjaśniające w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów. 

Więcej o: